Zihinsel engelli küçük ressamlardan engelli çocuklara anlamlı destek

Rukiye Arısan Resim Atölyesi öğrencisi çocuklar ile Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği Özel Demir Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören zihinsel engelli öğrenciler 23 Nisan’da anlamlı bir organizasyona imza attı. Küçük ressamların yaptıkları birbirinden özel yağlı boya resimler, Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi Nefes Engelli Sosyal Tesisi’nde düzenlenecek olan karma bağış sergisinde engelli çocuklara destek olmak için satışa sunulacak.

Sergide, Özel Demir Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden 9 zihinsel engelli öğrenci ile Rukiye Arısan Resim Atölyesi’nin küçük atölye sanatçılarının hazırladıkları çerçeveli tuval üzeri yağlı boya eserler, engelli çocukların neler başarabileceğini göstermek ve onlara nefes olmak amacıyla sanatseverlerle buluşacak. Türkiye’de bir ilk olan sergide satılacak eserler 150 TL’den fiyatlandırılarak, bağış makbuzu karşılığında teslim edilecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hayata geçirilecek özel etkinlikle ilgili  konuşan Ressam Rukiye Arısan, “Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği Özel Demir Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2018 yılından beri gönüllü olarak destek verdiğimiz bir eğitim kurumu. Zihinsel engelli öğrencilerimin yağlı boya eserleri ve bağış yapan atölye sanatçılarımızın eserlerinin de yer alacağı sergi Türkiye’de bir ilk olacak. Bu çocuklar dünyaya örnek olmalı. Her biri çok başarılı sanatçılar ve bu sergi onların her alanda neler başarabileceğinin en büyük kanıtı” diye konuştu.