Rus birlikleri, Mariupol’daki son Ukrayna Azovstal çelik fabrikasına sızdı

Rus birlikleri ukrayna

Rus lar Azovstal’a sızdı ve çelik fabrikaları için şiddetli çatışmalar var

Rus birlikleri, Mariupol’daki son Ukrayna kalesi olan Azovstal çelik fabrikasına sızdı. Yüzlerce sivil, şehrin son savunucuları ile birlikte hala komplekste hapsediliyor. Sivillerin tahliye edildiği başka bir otobüs konvoyu Çarşamba günü Mariupol’dan ayrıldı. Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Moskova’nın Ukrayna’ya NATO silah tedarikini bir yıkım hedefi olarak göreceğini söyledi.

 

Ukraynalı Truth gazetesinin internet sitesinde, isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak, Rusya birliklerinin Mariupol’deki son Ukrayna kalesi olan ve şu anda sıkı bir şekilde savaşılan Azovstal çelik fabrikasına sızdığı belirtildi.

Rus saldırısı Salı akşamı sivillerin çelik fabrikalarından kısmi tahliyesinin ardından başladı, bugün Ruslar daha önce bombalanmış ve bombalanmış olan çelikhane alanına girdi. “Azovstan’da şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Ukraynalı askerlerle hiçbir bağlantı yok, “diye yazdı.

 

İkinci gün çelik fabrikalarını ele geçirme girişimleri devam ediyor. Unian ajansına göre, Rus birlikleri Azovstal topraklarına çoktan girdi, “dedi. Arachamiya daha fazla ayrıntı bildirmedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, savaş alanındaki duruma ilişkin bir akşam raporunda, Rus birliklerinin Ukrayna birliklerini çelik fabrikalarında imha etmeye çalıştığını, ancak başarılı olamadıklarını söyledi.

Ukraynalı askerler ve şimdiye kadar tahliye edilmemiş siviller, yeraltındaki çelik fabrikalarında sığınaklar kullanıyor. Çok sayıda asker yaralandı. Kaynak: Pravda normatif