Yep”Yeni” Medya

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

İnsanoğlunun varoluşundan bu zamana dek özgürlük isteği vardır içinde… İçten içe her insan, hatta her canlı özgürlüğü bir ideal olarak benimsemiştir. Fakat insanlık öylesine alıştırılmıştır ki birşeylerin dayatılması gerekliliğine, kendi tercihlerinden çok başkalarının isteklerine ve söylemlerine ayak uydurmaya; bundan vazgeçilmesi hayli uzun zaman almıştır. Taa ki yeni medya kavramının ortaya çıkmasına kadar başkalarına bağımlı olmaktan vazgeçilmedi; belki de vazgeçilemedi.

Birçok tanım yapılmakta ‘Yeni Medya’üzerine; hatta hergün başka bir akademisyen, kimsenin anlayamayacağı cafcaflı kelimelerle anlatmaya çalışır, herkesin izlemeyeceği TV programlarında. Aslında kısa ve öz bir tanım yapılabilir. Yeni medya özgür basındır. Dayatmanın olmadığı ve kullanıcının opsiyonelliğe sahip olduğu alandır. Geleneksel medyanın zayıfladığı bu günlerde çoğu insanın aklındaki düşünce, haberciliğin ve gazeteciliğin bittiği yönünde olmaya başlamıştır. Ama şöyle bir gerçek vardır ki, insanların haber alma ve haber verme isteği sonsuza dek sürecektir. Bu bir temel ihtiyaçtır aslında… Beslenmek gibi, su içmek gibi. İnsanoğlunun doğasında,‘merak’vazgeçilmez bir yapı taşıdır. Sadece haber verme, alma yolları değişti günümüzün medyasında. Basının ortaya çıkmasından itibaren, dört-beş kişinin istediği haberler yayınlanabiliniyordu televizyon veya gazeteler aracılığıyla. Bu şahsi kısıtlamaların ortadan kalkması, kişisel ve devlet çıkarlarına ters düşülmesinden kaynaklı bir korku sardı ensesi kalın bürokratları. Dillendirilmedi yıllardır yeni medya kavramı. Yokmuş gibi davranılması tercih edildi ve bütün senaryo böyle başladı.

Evet… Böyle başladı senaryosu yeni medyanın… Sosyal medyanın gözardı edilmesiyle… Belki de AKP’nin, halkı uyutma konusunda tek başarısız olduğu konuydu. Sosyal medyayı göz ardı etmek… Geleneksel medyayı elinde tutan mükemmel bir şekilde yönlendiren Ak Parti hükümetinin ilk hataya düşüşüydü işte. Yeni Medya’nın gücünü yok sayan taraf,31 Mayıs 2013’te büyük bir sürprizle karşı karşıya kaldı. Televizyonların, gazetelerin, yani geleneksel medyanın çuvalladığı bu günlerde, yeni medya öylesine güçlü işliyordu ki insanlar uyanıyor, hatta yıllardır uyudukları “mezarlar”dan çıkıp koşarak meydanları dolduruyordu. Apolitik gençlik 81 ilde sokaklara dolmuştu ve istedikleri tek şey:

Yeni medyayla tekrar hatırladığı ÖZGÜRLÜK.

Ertan Ali Uyar Tüm Yazılar

    Yorum Yaz