Teşhis edildikten sonra karın içi kanserlerde en kısa sürede uygulanması çok önemli olan bir tedavi: Sıcak Kemoterapi

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Teşhis edildikten sonra karın içi kanserlerin tedavisinin en kısa sürede yapılması gerekmektedir. Eğer karın içi kanserler başladığı organdan yayılım gösterirse de o zaman karında sıvı, asit ve tümör hücrelerinin karın içine dağılması ve ekilmesi görülebilir. Bu durumda tümör hücrelerinin ekilmesine bağlı barsaklar, idrar yolları, büyük damarlar olmak üzere heryere yayılabilir ve karın zarı üzerine de yayıldığında sistemik kemoterapi’nin karın içinde serbest büyüyen tümörlere etkinliği  sınırlı olmakta ya da olamamaktadır.

Sıcak kemoterapi (HIPEC), kemoterapi ajanını yüksek konsantrasyonlu olarak karın içine ısıtılmış olarak devir daim edilerek uygulanmasıdır. Sıcak Kemoterapi, karın içi cerrahisi sonrası uygulanmaktadır.

Böylelikle sıcak kemoterapi, kanser hücrelerinin öldürülmesini sağlar.

Sıcak Kemoterapi, Mezotelyoma,  Pseudomiksoma Peritonei ve Kolorektal Kanserlerin tedavisinde altın standard haline gelmiş bir yöntemdir. Sıcak Kemoterapi mide ve over kanserlerinin periton metastazlarında da diğer karın içi kanserlerin periton metastazlarında da seçilmiş vakalarda uygulanmaktadır.

Sıcak Kemoterapi sadece karın içine yayılmış karın içi kanserlerinin tedavisinde değil, bu kanserlerin ileri evrelerinde daha karın içine yayıldığının gözle görülür kanıtı olmadığı durumlarda yada karın içinde serbest tümör hücresi bulunduğunda da çok etkili bir yöntemdir.

Sıcak Kemoterapi, bu konuda uzmanlık sonrası eğitim almış cerrahlar tarafından uygulandığında başarısı daha yüksek bir tekniktir. Sadece cerrahi teknik değil onkolojik bilginin de gerekli olduğu bir eğitimi gerektirmektedir.

NPO HIPEC ISTANBUL, Herkese sağlıklı mutlu ve huzurlu günler dileriz

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz