Sıcak Kemoterapi Nedir? Sıcak Kemoterapi’den kimler fayda görmektedir?

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

SICAK KEMOTERAPİ = HIPEC

(Hipertermik Intraoperatif Intraperitoneal Kemoterapi)

 Sıcak Kemoterapi Nedir?

Sıcak Kemoterapi (HIPEC=Hipertermik Intraoperatif Intraperitoneal Kemoterapi) karın içindeki organlardan kaynaklanan, karın içi organdan başlayarak karın içine ve karın zarına yayılan ya da karın zarından başlayan tümörlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Modern tıbbın gelişmiş ülkelerde sunduğu Sıcak Kemoterapi yöntemi, bu konuda eğitim almış ya da öğrenimini tamamlamış genel cerrahlar tarafından, ameliyat’tan sonra ısıtılmış kemoterapi ilaçlarının karın içine ameliyat masasında uygulanmasının yapıldığı bu hastalığı yenmek için 30 yıldır dünyada uygulanan bir yöntemdir. Yapılan çalışmalar, ısının tümör hücresini öldürdüğünü ve ısı ile birlikte ilaç uygulandığında da daha etkili olduğunu göstermiştir.

Hangi tür kanserler Sıcak Kemoterapi ile Tedavi Edilmektedir?

Bazı kanser tipleri özellikle cerrahi ve Sıcak Kemoterapi tedavisinden fayda görebilmektedir. Bu kanserler, karın içi organlardan ya da karın zarından kaynaklanmaktadır. Ya da Karın içi organlardan başlayarak karın zarına dağılmış olabilirler. Bu kanserler,

 • Kolorektal kanserler
 • Appendiks Kanserleri
 • Over (yumurtalık) kanseri
 • Pseudomiksoma Peritonei
 • Peritoneal Mezotelyoma
 • Karın zarı tümörleri
 • Yuvarlak iğsi hücreli tümörler
 • GIST hastalığı
 • İleri evre pankreas kanseri
 • İnce barsak kanserleri

Sıcak Kemoterapi’den Kim fayda görmektedir?

Hasta seçimi çok önemlidir ve uzun süre kemoterapi altındaki hastalara bu işlem uygulanmaz. Tanı alan hastaların öncelikle Sıcak Kemoterapi merkezlerine başvurmaları ve tedavilerinin planlanmaları gerekmektedir. Geç kalınan, ve doğru uygulanmayan her işlem hastalığın ilerlemesine ya da ilaçlara direnç geliştirmeye neden olmaktadır.

Sıcak Kemoterapi Uygulayınca ne olmaktadır?

Karın içi tümörlerin ve jinekolojik (Kadın hastalıklarına bağlı= yumurtalık kanseri gibi) tümörlerin tedavisi esnasında cerrahi tamamlandıktan sonra gözle görülemeyen tümörlerin kan ya da lenflere dağılması da söz konusudur. Bu hastaların çoğunluğu için ilk önerilen tedavi seçeneği CERRAHİ’dir. Ancak gözle görülemeyen ve patoloji’de çıkarılan dokunun incelenmesi esnasında tanınan mikroskobik boyuttaki tümör hücrelerinin komşu dokulara kana ve lenflere geçmesi nedeniyle, hastalık tekrar bazen de daha da büyüyerek yayılmaktadır. Bu hastaların cerrahi işlemleri esnasında ya da zaman geçirilmeden eklenecek Sıcak Kemoterapi ile bu hastaların büyük çoğunluğu yaşamda kalabilmektedir. Zamanında yapılmayan ve gecikmiş hastalarda bu işlem uygulanmamaktadır. Uygulansa bile, hastalığı tamamen tedavi edememekte sadece sürenin uzatılması hedeflenmektedir.

Emel Canbay,  önce tümörlü doku ve dokuları ve gerekirse karın zarlarını almaktadır. Sonra ısıtılmış kemoterapi ilaçlarını ameliyat masasında uygulamaktadır. Sıcak kemoterapi, gözle görülemeyen ama karın içinde kalan serbest kanser hücrelerini öldürmek için kullanılmaktadır. Sonrasında yoğun bakım ve servis süreçlerinden sonra yemek yiyebilen, yürüyen ve kendi ihtiyaçlarını kendi karşılar hale gelen hastalar taburcu edilmektedir. Bu süreç 14-21 gündür. Yaklaşık 6 hafta sonra da hastalar normal yaşamlarına dönerler. Bazı hastalarda tam iyileşme 3 -6 ayı alabilir. Bu durum hastalığın seviyesi ile ilgili olarak değişebilir.

Sıcak Kemoterapinin avantajları nelerdir?

 • Sıcak Kemoterapi banyosu, normalde damardan verilen kemoterapinin erişemeyeceği karın içindeki her bir noktaya nüfuz edebilmektedir, böylece cerrahi işlem sonrasında bu bölgelere saklanan tümör hücrelerinin direkt öldürülmesi sağlanabilmektedir.
 • Hem sıcak hem de kemoterapi ilacının birlikte uygulanması daha derin katmanlara geçen tümör hücrelerinin de öldürülmesini sağlamaktadır
 • Sıcak Kemoterapi, sadece tedavi edilmesi gerektiğinde uygulanır, cerrahi esnasında karar da verileceği için zaman kaybedilmemiş olur, ve sadece tedavi edilmesi planlanan alanda karlı, böylece damardan verilen ilaçlar gibi bulantı,kusma, iştahsızlık yapmaz.
 • Cerrahi esnasında uygulandığı için ameliyattan sonra bekleme süresine ihtiyaç yoktur, tümör hücrelerinin bulaşması engellendiği için de karın içinde saklanan tümör hücrelerinin direnç geliştirmesi önlenerek öldürülmesi sağlanır. Daha sonra sınırlı süre kemoterapi uygulaması gerekebilir.
 • Sıcak Kemoterapi, hem ameliyat süresini uzatır hem de riskli bir işlemdir. Eğer hasta bu işlemler için uygun değilse uygulanamaz, ya da yan etkileri ciddi ve hayatı tehdit edici olabilir.

Hastalığımın Sıcak Kemoterapi ile tedaviye uygun olup olmadığını öğrenmek için değerlendirilmemi istediğimde hangi tetkikler ile Dr.Emel Canbay’a geleceğim?

En son orijinal ya da kopyası olan,

 • Röntgen, Tomografi, Emar, PET filmleriniz
 • Orijinal Patoloji raporunuz ve alınan örneklerin orijinal parafin blokları ve camlarınız
 • Laboratuvar ve kolonoskopi-gastroskopi raporlarınızı ve görüntüleriniz
 • Var ise özel sağlık sigorta kayıtlarınız

ile birlikte gelin. Dr.Canbay Nişantaşı Güzelbahçe Sokak No:15 3.Katta hastalarını değerlendirmekte ve bu işlemleri sadece Aplus hastanelerde gerçekleştirmektedir.

Daha fazla bilgi için ya da randevu için size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz