Sıcak Kemoterapi: Kime, Ne zaman ve Nasıl uygulanır?

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Kolorektal kanserde,  Appendiks kanserinde (psödomiksoma peritonei) Peritoneal mezotelyoma ya da primer peritoneal seröz kanserler gibi primer periton kanserlerinde, yumurtalık (over) kanserinde, meme ve pankreas kanserlerinde karın içine yayılan tümör hücrelerine bağlı peritoneal metastaz gelişir.

Son zamanlarda, sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi uygulanarak yapılan uygulamalar ile  bu hastalıkların tedavisinde daha iyi sonuçların elde edildiği değişiklikler vardır. Bu değişiklikler;

  1. KEMOTERAPİNİN UYGULANDIĞI YOL: Kanser ilaçlarının kullanımı için damar yoluna ilavaten karın içine direkt kemoterapi uygulamaları kolorektal kanserlerde mide kanserlerinde, yumurtalık (over) kanserlerinde ve mezotelyomalarda kullanılmaktadır.
  1. ZAMAN: Kanser tedavisinde başarının altın anahtarı ameliyat masasında cerrahi ile birlikte ilaç uygulamasıdır. Bu yöntemle gözle görülemeyen ama yapılan cerrahiye bağlı olan ya da kanser bağlı olan karın içinde kalabilen serbest tümör hücrelerinin yok edilmesi ve hastalıksız sağkalımı uzatabilmek amaçlanmaktadır. Sitoredüktif cerrahi ile tüm tümörün temizlenmesi Sıcak Kemoterapi uygulamasından önce esastır. Sıcak kemoterapi ameliyat masasında hastaya uygulanır
  2. KİME UYGULANMALI: Optimal tedavi, bu hastalıkların en erken evresinde uygulanabilen tam bir cerrahi temizlik ve aynı seanstaki kemoterapi ile sağlanabilir. O nedenle yine zaman çok önemlidir ve sınırlı peritoneal metastazı olan ya da yayılma riski yüksek olan hastalarda uygulanan sitoredüktif cerrahi ve Sıcak Kemoterapi, tedaviye optimum yanıt veren grubu oluşturur. Tüm hastalarda yine de yarar sağlamakla birlikte bu tedavinin en iyi yanıt alındığı grup sınırlı yayılım olan ya da yayılım riski yüksek olanlardır. Karın içi kansei olan hastalarda bu tedavinin HEMEN yapılması çok önemlidir. Çünkü tümör büyüme zamanı dediğimiz oran bu hastalarda gün bile kaybetmemenin önemini bize gösterdi. Bu nedenle bu hastaları, bu hastalıklarının ne kadar erken döneminde görebilirsek ve ne kadar sınırlı iken yaparsak hastamızı tedavi etmemiz de o kadar yüksek olmaktadır.
  1. TÜRKİYEDEKİ SONUÇLARIMIZ:
  • Plevral Mezotelyoma: Plevra dediğimiz göğüs boşluğundan başlayıp karın içine yayılan plevral mezotelyomalarda ancak karın içini kontrol edebilecek tedavileri uyguluyoruz, ancak hastalığın başlangıcı karın dışı olduğu için bu hastalarda faydamız sadece karın içi asiti kontrol etmek ve gaz-dışkılama işlemlerini sağlamak ve karın içi büyümeyi kontrol etmekle sınırlı oluyor. Yine de uzayan ve karın açısından konforu sağlanan bir yaşamı sağlamaktayız.
  • Peritoneal Mezotelyoma, Kolorektal Kanserler, Mide Kanseri ve Over (yumurtalık) Kanserlerinde sonuçlarımız dünya standardlarındadır.
  • Ayrıca, asit kontrolü ve karın bölgesinin rahatlamasını sağlayabilmekteyiz.
  • Diğer nadir görülen karın içi kanserlerde de bu yöntem uygulanmaktadır

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz