Sıcak Kemoterapi: Karın içi kanser tedavisinde İlk Tedavi Seçeneğidir

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Mide kanseri‘nin en sık yayılım yollarından birisi de Peritoneal Metastaz‘dır. Mide kanseri hastaları’nın ameliyat için alındığında %5-20’sinde mide kanseri’nin karın içine yayıldığı- peritona metastaz yaptığı gösterilmiştir. Kolorektal kanserli hastaların yaklaşık %40’da hastalığın doğal seyri olarak Peritoneal metastaz gelişmektedir. Son 30 yıldır, dünyada peritoneal metastazın tedavisinde sitoredüktif cerrahi ve peritonektomi işlemleri ile ameliyat esnasında uygulanan Sıcak Kemoterapi başta Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa ülkelerinde, İsrail’de ve ülkemizde İstanbul’da da Peritoneal Kanser Merkezi’nde uygulanmak üzere hastalara önerilmekte ve uygulanmaktadır.
Sıcak Kemoterapi sonuçları kanıtlanmış faydaları ve zararları belirlenmiş, kime uygulanacağı belirlenmiş bir uygulamadır.
Sıcak Kemoterapi, peritoneal metastaz oluşmuş mide kanseri, kolorektal kanser, over kanserlerinde, psödomiksoma peritonei ve peritoneal mezotelyoma’da ILK TEDAVİ SEÇENEĞİ’DİR. Son tedavi olarak bırakılacak bir tedavi seçeneği değildir. Tedavinin başlangıcında uygulandığında SICAK KEMOTERAPİ, hastalığı tedavi edicidir. Peritoneal metastaz yapma olasılığı yüksek olan karın içi organların kanser hastalıklarında Sıcak Kemoterapi tedavi edici olmaktadır. Bu tür hastalıklar için Sıcak Kemoterapi‘nin eklendiği ameliyatlar tedavi edicidir.

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz