Sıcak Kemoterapi için geç kalmayın

FacebookTwitterGoogle+Paylaş
Sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi İstanbul’da  da  kanser hastalarının tedavisi için sunuluyor. Tüm dünyada ve ülkemizde de, mide, karın zarı, kalın barsak, yumurtalık, apendiks kanserleri olan insanların çoğu günümüzde hala damardan ilaç verilerek  ”palyasyon tedavisi” dediğimiz destek tedavileri ile tedavi edilmektedir.
Fakat ilk defa Amerika’da appendiks kanserli bir hastanın karın içini asitli mukus salgısı ile dolduran tümörünün Sitoredüktif Cerrahi ve Sıcak Kemoterapi ile tedavi edilmesi  ve Japonya’da mide kanserli ve asitli hastaların bu yöntemle tedavi edilebilmesi bu hastaların tedavisinde ve uzun sağkalım sağlayaraka  bir çıkış kapısı sunmuştur. Türkiye’de de uygulanmaya başlayan sıcak kemoterapi uzmanlık gerektiren bir tedavidir.
Bu tedavide amaç, gözle görülen hastalıkla bulaşan tüm dokuları sitoredüktif cerrahi ile temizledikten sonra, ameliyat esnasındakanser hücrelerini öldüren ilaçların sıcak ile karın içine uygulaması ile gözle görülmeyen  kanser hücrelerinin temizlenmesidir.
Tümörlerin karın içerisinde görülmesi hastalığın ileri seviyede olduğunu gösterir ve bu noktada genel olarak hasta için  cerrahi bir şey yapılamayacağı söylenebilir. Ancak karın içinde sınırlı bir yayılım var ise özellikle bu yöntem ideal hatta tedavi edicidir. Şimdi ise tıbbın geldiği bu noktada sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi ile kanser hastaları bu hastalığı hakikaten yenmek için bir fırsat buluyor.
Cerrahi ile  şansı olmadığı düşünülen farklı organlardan başlayan kanserleri olan bu durumdaki hastalarda farklı yanıtlar sağlanabilmektedir.
Hastaların bir kısmı uzun süreli sağ kalıma ulaşabilmekte hatta iyileşebilmektedir. Bu yöntem karın içerisinde yayılım gösteren kanserlerde uygulanır.
Tüm dünyada, peritoneal mezotelyomanın, appendiks kökenli kanserlerin, Pseudomiksoma Peritonei’nin ve Kolorektal Kanserlerin karına yayılım gösterenlerinde bu tedavi ALTIN STANDARD olarak kabul edilmiştir. Mide, yumurtalık ve diğer organlardan başlayan ve karın içine yayılan tümörlerin tedavisinde de ALTIN STANDARD olma yolunda olduğu bilimsel çalışmalar ile desteklenmektedir.
Bu tedaviler için zaman çok önemlidir. Eğer geç kalınırsa tümörün iki katına çıkma ve kontrolsüz büyüme riski de artmakta ve bu tedavi uygulanamamaktadır. Bu nedenle bu tür hastalıkları olanlar bu tedavi şansını bilmeli ve geç kalmamalıdırlar.

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz