Sıcak Kemoterapi

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Kanser hastaları için umut ışığı olan sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi İstanbul’da da artık bir sağlık hizmeti olarak sunuluyor. Mide, karın zarı, kalın barsak, yumurtalık (over) , apandiks kanserleri ile savaşan pek çok insan önceden kaderlerine terk ediliyordu. Fakat ilk defa Amerika’da ve Japonya’da uygulanmaya başlanan bu yöntem ile sıcak kemoterapi ile bu hastalara bu tedavi şekli sunulmuştur. Türkiye’de de uygulanmaya başlayan sıcak kemoterapi uzmanlık gerektiren bir tedavidir. Bahsi geçen kanserler vücuda yayıldıklarında karın içerisinde pek çok tümör oluşturmaktadırlar. Genellikle karın içerisine yayılan ve sayılamayacak kadar çok olan bu tümör parçaları bağırsak sistemini tıkayarak çalışamaz hale getirmektedir. Bu tümörleri yok etmek için sıcak kemoterapi uygulaması kullanılmaktadır. Bu durum, önlenebilir bir ölüm sebebi oluşturmaktadır.

Bu tedavide amaç gözle görülen hastalıkla bulaşmış dokuları sitoredüktif cerrahi ile temizledikten sonra, gözle görülmeyen hücreleri ısıtılmış kemoterapi ilaçlar ile ameliyat masasında temizlemeye çalışılmaktadır. Bu ameliyat yaklaşık 7 – 10 saat arası sürmektedir. Kanserin bulaştığı her organ, karın zarı da dahil olmak üzere alınarak gözle görülen kanserli dokudan temizlenir. Gözle görülmeyen kanserli dokular ise sıcak kemoterapi ile uygulanır. Hastalığın ileri evresine bağlı olarak karında şişlik (asit) oluşmuş ise bu da karına uygulanacak tedavi ile SIcak Kemoterapi ile de kontrol altına alınır.

Kemoterapi ilaçlarının sıcak olarak verilmesinin nedeni sıcağın tümör hücrelerini öldürücü etkisinden yaralanılmasıdır. Bu ısıtma kemoterapi ilaçların etkisi de artırmaktadır. Şimdi ise tıbbın geldiği bu noktada sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi ile kanser hastaları bu hastalığı yenmek için bir fırsat buluyor.

Tedavi şansı olmadığı düşünülen farklı organlardan başlayan kanserleri olan bu durumdaki hastalarda farklı yanıtlar sağlanabilmektedir. Hastaların bir kısmı uzun süreli sağ kalıma ulaşabilmekte hatta iyileşebilmektedir. Bu yöntem karın içerisinde yayılım göstermeye eğilimli ileri seviye kanserlerde uygulanır.

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz