Savaşma seviş

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Son günler de Türkiye ve Amerika’nın Suriye operasyonu konusundaki tutumundan dolayı  bazı bölgelerde protesto gösterileri başladı. Bu gösteriler neticesinde yine bildik görüntülerle karşı karşıya kalıyoruz.

Kasımpaşalı ağır abimize kimse baş kaldıramaz, kalkan başları polisi ile hemen ezebileceğini sanıyor. Sürekli olarak milli iradeden bahsediliyor, kendisine oy verenlerin iradesine güveniyor peki onunla aynı görüşte olmayanların iradesi ne olacak?

Demokrasi kişi Hak ve Hürriyetlere saygı temeline dayanıyor ancak oy çoğunluğunu aldım çığırtkanlığı ile kendisine oy vermeyenlere eziyet etmek demokrasi demek değildir!

…………….

Amerika’nın Suriye’ye müdahale etmek için uydurduğu bahanelere çanak tutan bir başbakanımız olması ne kadar da üzücü. Bu kadar ısrarla savaş çığırtkanlığının bir çıkar temeli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’deki mal varlığı yetmedi yoksa gözü Suriye’ye mi dikti bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki o da muhtemel bir savaş Türkiye’ye ciddi zararlar verecektir.

Bkz. Irak olayına, Amerika’nın Irak ve Afganistan’a askeri müdahalesinden sonra dünya ekonomisi çok büyük bir çöküş yaşadı. Kimileri bu durumdan büyük paralar kazanırken kimileri de çok fakirleşti. Eskiden orta halli diye bir ekonomik kavram varken artık insanlar ya çok fakir ya da çok zengin.

Peki, bundan sonra ne olacak?

Amerika savaşı başlatacak; Suriye’ye destek için Rusya ve Çin de bir takım yaptırım güçleri kullanacaklar. Türkiye ise Amerika ile birlikte hareket edeceği için Çin ve Rusya’nın ekonomik yaptırımından sağlam nasibini alacak.

Bu durum zaten pamuk ipliğinde olan ekonomimizi alt üst edecek.

AKP ye oy veren ANAP oyları ekonomik istikrar yanlısıdır. Eğer AKP yüzünden ülke ekonomik sorunlar yaşamaya başlarsa yapılan bu hatayı ANAP oyları affetmez ve AKP genel seçimler de %25 e yakın oy kaybına uğrayacaktır.

Şu an da son anketlere göre AKP’ nin %44 görünen oy oranı ile zaten tek başına iktidar olamıyor. Eğer Suriye müdahalesinden kaynaklı ekonomik sorun yaşanırsa AKP’nin bittiğinin resmi olacaktır. 2014 seçimlerinde AKP ye güle güle diyebiliriz.

Sonuç bölümündeki senaryo güzel olmasına güzel ama yine de savaş olmasın, insanlar ölmesin.

Çiçek çocuklarının da dediği gibi “Savaşma Seviş”

Yorum Yaz