Sana dün bir tepeden baktım kadersiz Ankara!

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Bakmaz olaydım… Nasıl kirli bir hava, nasıl çökmüş şehrin üstüne, keskin bir koku genzini yakıyor insanın, öksürük tutuyor ardından. YAZIIIKKK… Kadersiz Ankara…

Balık hafızalı halkım hatırlar mı bilmem. Bizim çocukluğumuzda Ankara’da ağır bir hava kirliliği olmuştu. Toplu ölümler olabilir denmişti. Karayalçın belediye başkanı olunca kaçak kömürü yasaklamış, doğalgaz kullanımını başlatmış, insanlar da ölümden kurtulmuştu.

Oysa şimdi halka, yıllardır bu yasaklanan, öldürücü kimyasal salgılayan, havayı kirletmekle kalmayıp çevreye ve insana kalıcı zararlar veren yasak kömürü bedava dağıtıyor İ.Melih. YAZIK…

Üstüne üstlük ormanları katlediyor bu akıl tutulması yaşayan adam. Atatürk Orman Çiftliği’nin kullanım haklarını ona devreden zihniyette büyük günah. Yetkiyi alır almaz ortasından biçti canım Çiftliği. OtoYOL geçirdi canım ormanın içinden. Bir yandan da HÜNKARI’na SARAY inşaatı son sürat başladı.

Ardından ODTÜ’ye saldırdı ağaç düşmanı. SANKİ KOCA KOCA DİŞLERİ OLAN DEV BİR AĞAÇ KURDUYDU. Tek tek biçti gözünün yaşına bakmadan ODTÜ ormanlarını. Yine otoYOL geçirdi canım yeşile kıyarak. Bu arada vatandaş ODTÜ ile uğraşırken O dişlerini biledi… Yine AOÇ’a saldırdı. Sessiz sedasız Devlet Mezarlığı ile yürüyüş yolu arasında kalan binlerce ağacı biçti. Kimse görmedi. ODTÜ’de direnen vatandaş, öğrenci bir avuç çevre gönüllüsü yetişemedi bile.

Ağaç kurdu yedi yedi doymadı bir türlü. Hünkarının Sarayına YOL için yine biçti. Bu kez Atatürk’ün Evi de tehlikede.

NEDEN BU YOL SEVDASI? YOLSUZLUKTAN MI?

Balık hafızalı halkım ölümler başlayınca kendine gelir mi acaba?
Ormanlarına, AOÇ’a sahip çıkar mı acaba?
Ağaçların göz yaşlarını gören var mı acaba?
Sesimi duyan var mı acaba?

NOT:
BİR AĞAÇ 40 KİŞİNİN ÇIKARDIĞI KİRLİ HAVAYI TEMİZLER,
BİR AĞAÇ 20 KİŞİNİN İHTİYACI OLAN OKSİJENİ KARŞILAR.

İ. MELİH’İN KİRLİ YÜREĞİNİ TEMİZLEYECEK AĞAÇ SAYISI HENÜZ HESAPLANAMADI…