Psödomiksoma Peritonei, Peritoneal Mezotelyoma, Kolorektal kanserin Peritona Metastazı için tedavide Altın Standard haline gelen Sıcak(Sicak) Kemoterapi Over kanserinin peritona metastazlarında ve mide kanserinin periton metastazlarında da Altın standard olacak tedavi seçeneğidir

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Periton dediğimiz karın içine yayılan psödomiksoma peritonei, peritoneal mezotelyoma ve kolorektal kansere bağlı kalın barsak duvarına ulaşan ve karın içine yayılan tümörlerde Sıcak kemoterapinin eklendiği cerrahi teknik ve uygulamalar ALTIN STANDARD haline gelmiştir. Sıcak Kemoterapi ile kombine edilen cerrahi uygulamalar ve teknik, Mide kanserinin peritona metastazında, ve over (yumurtalık) kanserlerinin peritona metastazlarında da ALTIN STANDARD olma yolundadır. Karın içi organlardan başlayan ve karın içine yayılma eğilimi olan hastalıklarda cerrahi esnasında ameliyathanede uygulanan karın içine direkt Sıcak  Kemoterapi uygulamaları gözle görülemeyen ama dağılan tümör hücrelerini yok etmeye ve karın içine yayılmasına engel olmak hedeflenmektedir. Nitekim, Sıcak Kemoterapi’nin eklenildiği cerrahi uygulamalar ve teknik,  diğer nadir görülen karın içine yayılan tümörlerde de ALTIN STANDARD olarak gelecekte kabül edilecek durmaktadır. Karın içinden başlayan hastalıkların erken evrelerinde uygulanacak cerrahi ile birlikte Sıcak Kemoterapi ile hastalıktan tamamen iyileşme hedeflenmektedir.

Psödomiksoma peritonei, peritoneal mezotelyoma ve kolorektal kansere, mide kanserine ve over(yumurtalık) kanserine bağlı karın içine yayılan tümörlerde de cerrahi ile ameliyat masasında uygulanan Sıcak Kemoterapi Amerika, Japonya,İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, İsrail, ve Türkiye’de uyugulanmaktadır.

Türkiye’de ilk kez kurulan Periton Kanser Merkezi, Türkiye’den ve diğer ülkelerden gelen hastalara gelişmiş ülkeler standardlarında cerrahi ile Sıcak Kemoterapi hizmetlerini, Psödomiksoma Peritonei, Peritoneal Mezotelyoma, Kolorektal Kanserin Peritona Metastazlarında, Mide Kanserinin Peritona Metastazlarında ve özellikle de over (yumurtalık) kanserinin peritona metastazlarında uygulanmaktadır.

Moden tıbbın gelişmiş ülkelerde sunduğu ileri tedavi seçenekleri ülkemizde de başarı ile uygulanılmaktadır.

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz