Oyun üstüne oyun

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Medyanın %85 i AKP iktidarının tekelinde ve bu şekilde insanlara göstermek istediklerini gösteriyorlar. Bu sırada meclisten geçmesi gerek yasaları gece yarısı herkes uyurken geçiriyorlar. Öyle geçiyorlar ki kendi millet vekilleri bile uyurken geçiriyorlar. AKP millet vekilleri o kadar robotlaşmışlar ki CHP nin EVET dediklerine HAYIR demek konusunda kendilerini şartlamışlar. Bu nedenledir ki kendi yasa önerilerine sırf CHP EVET dedi diye HAYIR diyen bir insan topluluğu olmuşlardır.

Bu işin vitrini…

Peki asıl yapılmak istenen nedir?

Kim ne gibi çıkar elde edecektir?

Gidilen yol haritası ne şekildedir?

Bilindiği üzere Gülen cemaati AKP nin arkasında büyük bir destek oluşturuyor ancak sadece Gülen cemaati değil doğu bölgelerimizde bulunan aşiret liderleri de AKP ye destek veriyor. Peki neden bunca yıl BDP yi destekleyen aşiret liderleri AKP yi destekler oldu? Halk odun, kömür, beyaz eşyaya mı tav oldu? Tabiki hayır amaç Öcalan’ın serbest bırakılıp federal bir yapı ile Kürt devletinin kurulması. Bu kürt devletinin ilk aşaması olan kuzey ırak bölgesi süreci tamamlandı. Şimdi sıra kuzey Suriye bölgesindeki kürt devletinin kurulması  ve üçüncü perde olarak ta her iki kürt devleti doğu Anadolu da kurulacak olan federal kürt özerkliği ile birleştirilip ortaya orta doğunun en büyük devlet gücünü ortaya çıkartmak olacak.

Bu bağlamda bu sıralar kuzey Suriye de kürt devleti de özerkliğini ilan etmiş durumdadır. Suriyeli mültecilere Türk devletinin Gıda, Lojistik, Sağlık, Eğitim ve Silah desteği vermiş olmasının temelinde de bu neden yatıyor. Merak buyurmayınız bu para eminim ki bizim ödediğimiz vergilerden çıkmamıştır. Muhtemelen yurtdışı kaynaklı fon ve kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.

Suriye de Esat yönetiminin Lübnan, Mısır, Irak gibi ülkelerde olduğu gibi kolayca devrilmemesinin nedeni ise Esat yönetimini destekleyen halk çoğunluğunun çok fazla olmasındandır. Madem ki halk çoğunluğu Esat yönetimini bu kadar destekliyor neden  orada kaosun sürmesine bu kadar destek oluyoruz? Çünkü yukarı da belirttiğim gibi Kürt devletinin kurulması gerekiyordu. Şimdi Türkiye nin tutunacağı tavır bu Kürt Devletinin Sosyal, Ekonomik ve Askeri anlamda güç kazanmasını sağlamak olacak.

Bu arada Türkiye tarafına dönersek;

Türkiye de değişemez dediğimiz ana yasal maddeler değişime uğramıştır. Başkanlık sisteminin kurulması için temel oluşturulmaktadır. Cumhuriyet yönetimini tamamen ortadan kaldırma planları yapılmaktadır. Toprak bütünlüğü kağıt üstünde bozulmayacak belki ama özerklik adı altında tamamen bozulacaktır. Kim ne çıkar elde edecek sorusunun cevabı da tam bu nokta da devreye giriyor. Kurulacak Kürt devletleri Türkiye topraklarına katılacak Suriye, Irak ve Türkiye deki petrol ve yer altı kaynaklarının çıkarılması için yasal bir kılıf uydurulması gerekiyor.

Ancak çok önemli bir sorun var bu da Öcalan’ın serbest bırakılması şartı;

Merak buyurmayınız buna da bir kılıf uyduruldu. Balyoz, Ergenekon vb davalarla ilgili içeride tutuklu bulunan komutan ve gazetecilerimiz sağlık sorunları ile ilgili vefat ederken, Öcalan’ın sağlık sorunu ile ilgili olarak serbest bırakılmasının ön görüldüğünü düşünüyorum.

Kritik soru şu ki buna insanlar nasıl tepki gösterecek?

Tepkiler çok ağır olacak orası kesin, işte bu yüzden Türkiye’nin 3 e bölünmesi planlanıyor. En batıda Cumhuriyetçi ve milliyetçi kesim, orta Anadolu da şeriat ve Dini ağırlıklı kesim, Doğu da Kürt Özerkliği olacak. Türkiye sınırları da federal yapı ile daralmayacak kuzey ırak ve kuzey suriye  sınırlarını da içine alarak genişleyecek.

…………………

Yapılması gereken nedir? Biz bu oyunu nasıl bozarız?

İlk olarak seçim sisteminin eski seçim sistemine geri dönmesi gerekmektedir. Bu konuda muhalefet ve vicdanı rahatsız olan akp millet vekillerinin mecliste karar çıkarması gerekmektedir. Bu olmazsa her emek boşa gidecek çünkü mevcut seçim sistemine kimsenin güveni yok.

İkinci aşama da mahalli olarak oluşan apolitik gruplaşmaların güçlenip kemikleşmiş bir yapıya ulaşması, çevrelerindeki herkese sosyal yardım ve aktivitelerle gitmeleri ve asıl amaçlarının ne olduğunu göstermeleri gerekmektedir. Oluşan küçük gruplar bir konsorsiyum olarak birleşecek.

Üçüncü aşama da siyasi bir yapı oluşması. Siyasi bir parti kurmak ve herkese buyurun gelin demek içinde bulunduğumuz bu dönem de atılacak en yanlış adım olur. Küçük grupların temellerinin sağlamlaşması ve rüştünü ispat etmesi için belli bir zaman gerekmektedir. Zaten gruplar zamanla birleşip bir konsorsiyum oluşturursa işte o zaman siyasallaşıp bir parti kurulabilir. Çünkü o zaman insanlar oluşacak olan bu konsorsiyumun dürüstlüğüne itibar eder.

Sakın göz ardı etmeyiniz ki bu grupları oluşturan kişiler soru soran, endişe ile yaklaşan, eleştiren, kültürlü insanlardan oluşmaktadır. Bu gruplara “Ben parti kurdum hadi gel bana katıl” demek kadar gereksiz bir durum olamaz. Gittiğiniz de “Sen Kimsin?” diye sorarlar adama, bu kadar kolay olduğunu düşünmek sadece ahmaklık olur.

…………….

Önümüzde iki tane seçim var;

Biri mahalli seçim diğeri de Genel seçim, mahalli seçimler için yukarıda yazdığım oluşumun kemikleşme süreci asla yetişmez.

Peki bu konuda ne yapmalı?

Oluşmuş olan bu küçük gruplar AKP hariç bölgelerinde en çok inandıkları ve güvendikleri parti ve ya kişiler konusunda diğer küçük gruplarla iş birliği yapmalı ve ortak hareket etmeli. Bu hareketin 2 Gelişimi olacak, 1. Gelişim bu küçük grupların gücünün özümsenemeyecek kadar büyük olduğunu gösterecek 2. Gelişim ise genel seçimler için bu grupların bir araya gelmesini sağlayacak ideoloji ve güven ortamının oluşmasını sağlayacak.

Genel seçimlere daha güçlü girilecek ama MHP ve CHP seçmeninin bu oluşuma tam destek vermesi gerekecek. Eğer mahalli seçimler de güç ortaya çıkarsa bunu gören MHP ve CHP seçmeni genel seçimlerde tam desteği ile gelecektir diye düşünüyorum.

Yukarıda yazdığım her yorum ve eleştiri benim şahsi fikrim, görüşüm ve eleştirimdir. Hiçbir örgüt ve ya siyasi parti üyesi değilim. Sadece bu yazıyı okuyan herkes gibi sıradan, yoldan geçen apolitik bir vatandaşım.

Sağlıkla Kalın….

Yorum Yaz