Noel’siz Müslüman Olmaz…

FacebookTwitterGoogle+Paylaş
Yılbaşı yaklaşırken, her geçen yıl artarak devam eden yılbaşı düşmanlığı, yine gündemi etkilemeyi sürdürüyor.
Kavram farklılıklarından bahsetmeye hiç gerek yok. Zaten herkes Noel’in, yortunun, yeniyılın yılbaşının farklı kavramlar olduğunu biliyor. Bilmesine biliyor ama ellerine tutuşturulan medeniyet/kültür savaşı oyununun repliklerini okumak zorunda olduklarını hissediyorlar ya da türlü sebeplerle buna zorlanıyorlar.
Bu insanlar ve de bunların paylaşım ve yayımlarıyla coşup “Müslüman Noel kutlamaz” diyenlere cevabım, “Noel kutlamayan Müslüman mı olurmuş?” şeklinde olacak.
Tabii aynı Müslümandan bahsediyorsak. İslam dinine iman etmiş kişiden bahsediyorsak. Bir semavi dine inanan kişiden bahsediyorsak…
Benim bildiğim Müslüman, İslama iman eden demektir. Benim bildiğim Müslümanlıkta iman sahibi olabilmenin gerekleri içinde Peygamberlere ve kitaplara inanmak vardır. Dolayısıyla, öteki peygamberlere ve kitaplara iman etmeyen kişi, iman saiki değildir ki Kur’an’a ve Muhammed’e inanmış bir Müslüman olsun…
Hem semavi inanç mantığı hem de Aristo mantığı gösteriyor ki; diğer inançları kötüleyen, dışlayan, bozulmuş diyen ve inananlarını düşman gören birisi Müslüman olamaz.
Miladi takvime göre bir yılın bitimini ve 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniyelik yeni bir yıla başlamayı yeni bir başlangıç olarak görüp eğlenenlerden bahsetmeyeceğim. Eğlensinler tabii ki. Kimsenin 31 Aralıktaki yılbaşı ile 25 Aralıktaki Noel’i birbirine karıştıracak kadar aptal olduğunu düşünüyor da değilim.
Benim itirazım; bütün dinlerin devamı ve tamamlayıcısı olduğunu savunan bir dinin, devamı olduğunu iddia ettiği dinlerin gereklerine nasıl ve niçin düşman olabildiğidir.
Benim itirazım; İman ediyorum diyenlerin, iman sahibi olabilmek için iman edilmesi gereken öteki inançların iman ettiklerini, kafirlik olarak algılayabilecek hoş körlüğüne nasıl kapıldığıdır…
Bırakın Noel’i kötülemeyi, ona düşman olmayı, eğer hoş göremiyorsanız, “ben Müslüman mıyım?” diye sormalısınız… Noel’i kutlamayan Müslüman olur mu hiç?..