Meme Kanseri Kadınların Güzelliğinin Bedeli mi?

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Meme Kanseri Kadınların Güzelliğinin Bedeli mi?

Meme kanseri görülme sıklığı 20li yaşlardan itibaren gün geçtikçe artıyor. Risk faktörleri genetik yatkınlık, sigara ve içki kullanımı, yağlı yiyeceklerle beslenen batılı yaşam tarzı olarak bilmekteyiz.  Bir diğer risk faktörü de bu hastalığın güzel kadınları yakalamasıdır. Kişisel gözlemim meme kanserine yakalanan tüm hastaların yüz ve cilt güzelliklerinin saçlarının mükemmel olmasıdır. Östrojen kadınların güzelliklerine güzellik katarken, bu güzelliklerinin bedeli olarak da meme kanserine yatkınlık yaratıyor.

Meme kanseri nasıl tespit edilir?

Aslında var olan hastalığı günümüzde daha da erken ‘’Evre 0’’ dediğimiz henüz süt kanallarının içinde iken yayılmadan bile tespit edebiliyoruz. Bunun için önce meme cerrahları tarafından yapılan muayeneyi takiben farklı yaş gruplarına farklı görüntüleme yöntemlerini yorumlayan uzmanlardan ve makinelerden yardım alıyoruz.

Meme kanseri nasıl tedavi edilmektedir?

Bu tetkik ve incelemelerden sonra da günümüzde artan sıklıkla memeyi koruduğumuz ya da memenin içini boşaltarak meme yapılan ve koltuk altını koruduğumuz ameliyatlar ile hastalarımızın ruhsal sağlığını da koruyarak bu süreci geçirmelerini hedeflemekteyiz. Bazı hastalarımızda özellikle ilaç tedavisi verilmeli daha sonra ameliyata almaktayız. Bu çok önemli, özellikle kadınlarımıza bir cerrah ilaç ile başlama önerisi veriyor ise bunu lütfen dikkate alsınlar, çünkü hastalığın kontrolü için çok önemli olan bu aşama yapılmadan ameliyat yapılmasını artık önermiyoruz.

Meme kanseri ile yaşamım nasıl olacak?

Artık son derece gelişmiş testler ile gelecek 10 yıllık riskleri de belirleyebiliyoruz. Bunu aldığımız kan örneği ve doku örneğinde yapıyoruz. Meme kanseriniz dört farklı moleküler alt tipten oluşmakta ve bu tiplerin ve sizin kişisel özelliklerinizin skorlanarak değerlendirmeniz yapılmakta ve nüks riskinizin değerlendirilmesi sağlanılmaktadır.

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz