Medeni dediğin, tek dişi kalsa, saldırmaz…

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Ne zaman  cinsiyet ayrımı ve buna bağlı şiddetten bahsedilse, kadının giyimi ve tesettürü gündeme gelir.  Örtünmeyi makbul bir davranış olarak göstermek için türlü yollara başvururlar. İlahi söylemlerden başlayıp alimlerden, şairlerden ne derledilerse dökerler ortaya. Modern hayatın sunduğu özgürce giyinmeyi çıplaklık olarak görüp verip veriştirirler. Mehmet Akif Ersoy’un mu yoksa Necip Fazıl Kısakürek’in mi olduğu paylaşılamayan o dörtlük hemen vurgulanır.

Kim Demiş Avrupa İnsanı Medeni?
Ne Edep Kalmış, Ne Haya. Çırılçıplak Bedeni.
Açmaksa Bedeni. Olmaksa Medeni.
Desene, Hayvanlar Daha da Medeni…

Avrupalının giyim ve yaşam tarzını yermek onu benimseyenleri de iğnelemek için yazılmış olan bu dörtlük aslında düşünmeden yazılmış talihsiz mısralardır. Şairin, eşref-i mahlukatı tenkit etmek için eşek-i mahlukata benzeterek yaratanın yarattıklarıyla alay etmesi bir yana hayvanların sosyalliği ve cinsel davranışları hakkında hiç düşünmeden bunları yazdığı açıkça belli ediyor.

Sözlerde doğru olan tek şey, kinaye için kullandığı hayvanların insanlardan daha medeni olduğu metaforudur. Çünkü çıplaklık ve çıplaklığa karşı davranış ve özellikle cinsel davranış konusunda hayvanlar alemi insanlara örnek olmalıdır.

Bir İnsan, bu konuda şunu söylemiş: “ Çıplaklık bir medeniyet ölçütü değildir ama çıplaklığa karşı davranış tam bir medeniyet göstergesidir”.

Tabiatı doğru okuduğumuzda şairin ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduğunu görürüz. Evet, hayvanlar çıplaktır. Onlar sadece Tanrının verdiği kadarıyla yetiniyorlar. Tanrının kafayı örtsün diye verdiği kılları örtmek için türlü siyasi manevralar kandırmacalar yapmıyorlar. Çırılçıplak dolaşıyorlar…

Her şey ortada, anadan üryan dolaşıyorlar ama hiç birbirlerine tecavüz etmiyorlar. Hayvanlar aleminde, dişi hazır olup erkeği davet edene kadar bir çiftleşmeye tanık olamazsınız. Erişkin olmayan bir hayvanın, çiftleşmeye zorlandığına da tanık olamazsınız. Çiftleştikten sonra, çiftleştiği hayvanı öldüren bir hayvana da rastlayamazsınız. Birbirine kur yapan erişkin hayvanların sürüden kovalandığını ya da taşlandığını görmek de mümkün değil.

Aralarından birisi çıkıp; “Tanrının programında güncelleme yapıldı. Çiftleşmeden önce koklaşmayacaksınız” da  demez. O hayvanlar, çiftleşmeden önce koklaşmak gerektiğini bilir.

Öyleyse söylenecek son sözüm şudur: Ey şair ve şair gibi düşünenler! Evet. Hayvanlar çıplaktır ve daha medenidir. Kapatarak ve kapanarak vahşileşmek yerine (görece)çıplaklığa yaklaşımınız hiç değilse hayvanlarınki kadar medeni olsun…