Madenciler

FacebookTwitterGoogle+Paylaş
Soma’da meydana gelen iş cinayetinde kaç işçinin katledildiği kesin olarak öğrenilemeyecek! Hükümet yetkilileri başka sayı veriyor, sendika başka. Açıklanan ölü sayısı ile kılınan cenaze namazı sayısı da birbirini tutmuyor.

Devlet yetkilileri şirket yetkililerini aklamak için olay yerine akın ettiler. Şirket yetkililerini aklamak için diyorum; bizzat başbakan da dahil olmak üzere, müşavirler, korumalar ölü sahiplerini topluca dövmeye kalktılar! Cenazeye, acı paylaşmaya giden biri cenaze sahibini tekme tokat döver ve ya dövdürür mü?

 

Soma’daki bu maden devletindi. Devlet kömürü kendi çıkarıp satıyordu. Özelleştirdiler madeni. Şirket çıkarıyor ve devlet hepsini satın alıyor. İlginç değil mi? Hazır elindeki madeni niçin satar da alıcının çıkardığı kömürün hepsini geri satın alırsın. Lazımsa sen çıkar, sen kullan. Böyle olunca aradan birileri nasiplenemiyor mu yoksa?

 

İş cinayetinden sonra başbakan yaptığı açıklamada İngiltere’den, Japonya’dan, Almanya’dan örnekler vererek bu gibi toplu ölümlerin doğal olduğunu söyledi. En az yüzyıl önceki olayları sıraladı. 2014 yılında olduğumuzu unutmuş gibiydi. Teknolojinin geldiği durumdan habersizdi. Şili’de 69 gün sonra yer altından insanların sağ kurtulduğunu bilmezlikten geldi. Bu durumu kahvede değerlendirenler “İyi ki Nuh Tufanı”nı örnek vermedi diye dalgalarını geçtiler.

 

Kazanın geliyorum dediği aylar öncesinden belliydi. Bunun için araştırma önergesi veren CHP’liler gündemi değiştirmekle suçlandı ve önergeleri AKP’liler tarafından reddedildi.

 

Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İlgili şirket’in hiç sorumluluğu yokmuş gibi olayı ölenlerin üstüne yıkmaya çalışıyorlar. İlgili savcı yaptığı açıklamada “Gözaltına alınacak ustabaşıların da öldüğünü”söylemesi başka nasıl açıklanabilir?

 

Karısı hamile olan arkadaşı kurtulamadığı için kendi kurtuluşuna sevinemeyen, bindirildiği sedyenin çizmeleri ile kirletildiği için azarlanacağını düşünen bu insanların vebali ülkeyi yönetenlerin boynunadır. Bunun hesabını er ya da geç vereceklerdir. Hacı hocaya talimat verip dua ettirip, Kuran okuttuğunu söyledi başbakan. Bilmelidir ki cennette kimsenin talimatıyla kimseye yer ayırmıyorlar. Kupon araziler sadece burada onun talimatıyla istediğine veriliyor!

 

Acı hepimizindir, ulusumuzun başı sağ olsun! Yanan yüreklere, sönen ocaklara sabır diliyorum. Ey bedava dağıtılan kömürü sobasında yakan yoksul kardeşim, o sobada Soma’da kırk lira ücretle çalışan yoksul kardeşinin kanının da yandığını unutma!

 

Biz sözü büyük ozan Mahsuni Şerif’e bırakalım:

 

MADENCİLER

Kara kuyular derindir.
Burda kalır madenciler.
Ücreti bir aferindir
Zehir solur madenciler.

Bir de kara yüzleri var
Yaşamdan hayli uzak.
Kömür gibi kadere bak
Bilmem n’olur madenciler.

Grizu gelir uykuda
Nice canlar yuta yuta
Biz cennette o uykuda
Toptan ölür madenciler.

Dile kolay kuyu dibi
Salınır gezer sağ gibi
Bin senelik maden gibi
Fosil olur madenciler.

Yeryüzünde sevda güzel
Derinlerden selam eder.
Bu dünyadan kömür gider
Duman gelir madenciler.

Der Mahsuni kuyu dardır
Bize kolay ona zordur.
Bir onurlu teri vardır
Bunu bilir madenciler.