Kobani’ye koy beni

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

IŞİD avantajlı konuma geçince Ayn-el Arap, Kürtler üstünlük sağlarsa Kobanê olarak ajanslarda yer bulan Kobani bir tiyatro sahnesidir.
Herkesin fink attığı topraklardan geçme cesareti olmayan peşmergeler, Kobani’ye gidip nasıl savaşacaklar bilemiyorum…
Bir de tartışıyorlar; 100 kişi mi geçecekti? 500 kişi miydi? Falan filan… Hiç önemli değil. İsterse on kişi geçsin, bu misyonu yerine getirmek için yeterli.
Çünkü mesele, bir avuç peşmergenin, topraklarını bırakıp Türkiye’ye kaçanların yerine savaşması değil. Savaşılacak olsa oradakiler kaçmazdı. Mesele; Kürtlerin mazlumiyeti ve mağduriyeti olarak simgeleştirilmiş olan Kobani üzerinden, yine Kürtlerin askeri gücü olarak simgeleşen peşmergelere uluslararası resmi statü kazandırmaktır.
Ecnebi, kendi aklını kullanıyor elbette. Bize, kendi ellerimizle kurdurttuğu, ancak şirin dursun diye Kuzey Irak deyip durduğumuz Kürdistan’ı yine kendi ellerimizle büyütmeye ve legalleştirmeye zorluyor.

Siz kendi ellerinizle bu geçişi sağladıktan sonra, ağzınızla değil sindirim sisteminin öteki ucuyla kuş tutsanız bile, bundan böyle, kürtlerin siyasi aktörlüğünü inkar edemez, peşmergeleri ve onun yanındakileri terörist ilan edemezsiniz.
Uluslararası kimlik kazandırdığınız bir kitleyi yok sayamaz, terörist diyemez, inkar edemezsiniz. Bundan sonraki eylemlerini terör eylemleri olarak değil, demokratik hak talepleri olarak nitelendirmek zorunda kalırsınız.
Müdahale ettiğinizde ise; aynı Saddam gibi, aynı Esad gibi, Aynı Mübarek gibi, aynı Kaddafi gibi halkına kıyan devlet ve halkına zulmeden despot olursunuz. Ve batılı koalisyon güçlerinden, hak ettiğiniz demokrasi(?)yi alırsınız.
Aylardır, tüm seyircileri, sahneye kilitleyen kukla oyununun sebebi budur. Kürt devletini deklare etmeden önce; özellikle Türk halkı olmak üzere dünya kamuoyunu hazırlamak ve sınırlarını, zenginliklerini bir limana taşıyabilecek kadar genişletmek…
İYİ SEYİRLER…