Karın içi kanserlerde Sıcak Kemoterapi

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Sitoredüktif cerrahi ve Sıcak Kemoterapi, karın içi organlardan başlayan ve karın içinde sınırlı kalan ve asiti olan hastalarda uygulanan Altın standard bir tedavidir. Bu nedenle bu hastaların büyük çoğunluğu yaşam beklentisi aylarla sınırlı olgulardır.

”Yaşam” biz  cerrahlar için bilimin ve modern tıbbın geldiği noktada yapılabilecek uygulamaları ve cerrahi tekniği uyguladıktan sonra karar yetkisini taşımadığımız bir olgudur. Bu nedenle, bu tür hastalıklarda sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi uygulamaları yaptıktan sonra  hastaların yanıtları da farklı olmaktadır.

Sitoredüktif cerrahi ve Sıcak Kemoterapi uygulandıktan sonra farklı tip hastalıklarda farklı uzun dönem sağkalım sonuçları vardır. Bu hastalıkta  hasta olarak yapacağınız tek şey ZAMAN kaybetmemek‘tir.

Biz bu konuda özelleşmiş cerrahların birinci görevi, karın içi kanserlerde yapılabilecekleri  ve bu konudaki evrensel kabul edilen gerçekleri sizinle paylaşmaktır. Sonrasında  hasta-cerrah- medikal onkolog-ve aile birliği oluşursa da hep birlikte bu zafer için gerekli adımları atmaya başlamaktır. Ameliyat için de  anestezi-yoğun bakım- kat bakımı- diğer branş doktorları- hemşirelerin canı gönülden sizler için  ameliyat esnasında ve bakımınız sırasında  yaptıkları yardımlar ile de ZAFER’e imza atılır.

Lütfen, kendiniz ve sevdikleriniz için atılan adımlarda ve yönlendirmelerde emin ve seçici olun. Sizin  ve sevdiklerinizin hayatı için  verilen kararları ve uygulama yöntemlerini  ve deneyimleri sorgulayın.

Sizin ve sevdiklerinizin hayatı için karar verenler siz ve sevdikleriniz için dünyada özellikle psödomiksoma peritonei’de, peritoneal mezotelyoma’da ve primer periton kanserleri ile yumurtalık (over) kanserleri ve kolorektal kanserlerde Altın Standard haline gelen mide ve pankreas kanserleri ve diğer karın içi kanserlerde  Altın Standard haline gelmek yolunda olan Sitoredüktif Cerrahi ve Sıcak Kemoterapi’yi  uygularlar-uygulamazlar, önerirler-önermezler, ama modern tıbbın geldiği son noktayı  size aktarmakla sorumludurlar.

Bu nedenle hastalığınızı, tedavi seçeneklerini, uygulamaları ve uygulayanları sorgulayın ve peritona yayılan kanserlerle ilgisi ve deneyimi olan hekimlerden sizin için uygun olup olmadığını sorgulayın.  Sitoredüktif Cerrahi ve Sıcak Kemoterapi konusundaki teknik ve bilgi konusundaki birikim ve beceri  kadın ya da erkek cerrahlar tarafından edinilebilir. Bu donanıma kişiler sadece istek ve bu konuya adanmış olmak ile ilgili olarak sahip olurlar.

Herekese sağlıklı güzel hafta sonları.

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz