İspanya’da güneşin tadını Pireneler’de kayarak çıkarmak

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

20150313_130749İspanya’da kayak merkezleri olduğu gerçeği birçok kişiyi şaşırtabilir. Çünkü İspanya plajları, siestası futbolu ve boğa güreşleriyle tanınan bir ülke. Şarapları ve tapasları da ünlü olan bu ülkenin kuzeydoğu sınırında yer alan Pireneler’de Avrupa’nın en iyisi sayılabilecek kapasite ve kalitede kayak merkezleri bulunuyor.

Uluslararası Gazeteciler Kayak Kulübü, bu yıl 62. Genel Kurulu’nu Pireneler’in İspanya tarafındaki Baqueira-Beret kayak merkezinde düzenledi. Türkiye’yi temsil eden Türkiye Kayak Seven Gazeteciler Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu 33 ülkeden yaklaşık 200 gazeteci, hem kayak hem de toplantı için bu merkezde bir araya geldi.

İspanya’nın özerk Katalonya bölgesinde bulunan Baqueira-Beret, ülkenin en ünlü kayak merkezi. Pireneler’in kalbindeki Aran vadisinde yer alan bu merkezde İspanya kraliyet ailesi düzenli olarak tatil yapıyor.

Beret, Baqueira ve Bonaigua isimli 3 bölgeden oluşan kayak merkezinin bakımlı pistleri ve her zevke hitap eden karakteristik özellikleri, kayak sevenler için muhteşem bir destinasyon.

IMG-20150319-WA0000Kaliteli karıyla da bilinen merkez, İspanyol kayak şampiyonu Luis Arias tarafından 1964 yılında kuruldu ve merkez geçen yıl 50 yılını doldurdu.

İspanyol kayak milli takımının da antrenmanlarını yaptığı Baqueira-Beret’te, bir kayak merkezinde olması istenen her türlü imkan var. Merkezdeki 99 pistin toplam uzunluğu 153 kilometreyi buluyor. Doya doya kayılabilen pistlerin yüksekliği, 1500 metre ile 2510 metre arasında değişiyor. Kayak merkezinde mukavemet kayağı yapılabilecek 7 kilometrelik ayrı bir pist de bulunuyor.

Gondolla çıkılan kayak yerinde çocuklar için oyun alanları, kreş ve hatta kayak okulu var. Kayak sezonun Nisan’a kadar sürdüğü dağda yeterli sayıda otel, restoran-cafe ve bar da hizmet veriyor.

Dağda yemek çok ucuz olmasa da porsiyonların büyüklüğü sayesinde bir tabakla bile doymak mümkün. Masaya oturmanın bedeli, ana yemek, salata ve bir içecekle 10-20 Euro arasında değişiyor.

20150313_122232 (1)İspanya Kralı Felipe’nin evinin de bulunduğu ve kayak yapmak için tercih ettiği Baqueira-Beret, özellikle Mart ayında güneşli ve bol karlı olduğu için rağbet görüyor.

Kayaktan sonra akşam merkeze en yakın yerleşim yeri Vielha’ya inerek burada alışveriş yapabiliyor. Tapas barlarında lezzetli tapasları, yerel şarapları ve yerel şampanyanın tadına varılabiliyor.

Kafeler, restoranlar, alışveriş merkezleri, diskolar, barlar, kapalı ve ısıtmalı yüzme havuzları, spa imkânları ve pek çok farklı alanda hizmet veren dükkan ve firmaların bulunduğu kayak merkezinde kayak severler keyifli zaman geçirebiliyor.

Baqueira-Beret’e İspanya’nın en yakın havalimanı Barcelona (350 km) ve Zaragoza (290 km). Fransa’dan da gidilebilen merkezin Toulouse havaalanına uzaklığı ise 266 km.

20150311_131541    20150313_131035

Gamze Düşmez Tüm Yazılar

Yorum Yaz