Gözde Kılıç Yaşın yazdı: “ABD’den ‘tokat’ açıklaması” Ne Demek?

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Soma’da bir kişiye tokat attığı şeklindeki iddialara ilişkin, “O görüntüleri izledik. Gereksiz yere göstericilere uygulanan şiddeti reddediyoruz ve Türkiye’deki hukukun üstünlüğü uyarınca hesap verilmesinde ısrar ediyoruz’’ dedi.

Soma’da hükümete yönelik protestolar, Türkiye’nin farklı yerlerindeki protestolar ve TOMA’lı müdahaleler de bu basın toplantısında Jen Psaki’ye sorulan sorular arasında.

Garip değil mi?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki son zamanlarda sık sık günlük basın toplantılarında Türkiye’nin iç işleyişi ile ilgili soruların muhatabı oluyor ve her birini de kendi meselesi gibi cevaplıyor. Hiç birini “bizim alanımız değil” diye reddetmiyor…

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “yetki”(?), “görev” (?), “ilgi”(?) alanının bu denli genişlemesi ne kadar normal?

Türkiye’de bu tür müdahalelere çok fazla malzeme oluşturulduğu kesin ama sonuçta Türkiye bir Irak, Libya, Mısır, Suriye de değil.

Böyle böyle mi olunuyor acaba?

Böylesi normal ötesi ilgi, Türkiye’den benzer olaylara zamanında verilen tepki ve yapılan açıklamalarla mı ilgili yoksa hukukun sağlıklı işlemediği //hatta hiç işlemediği// algısıyla mı ilgili?

Batı medyasında Türkiye’nin bu denli ve bu şekilde yer alması rahatsızlık verici.

Önlenmesi için de yetkililerin malzeme vermeme konusunda daha dikkatli olması; ayrıca hiç değilse hukukun sağlıklı işleyebildiği algısı yaratılmalıdır.

http://www.21yyte.org/tr/fikir-tanki/2623/abdden-tokat-aciklamasi-ne-demek