“Genel Sağlık Sigortasında vatandaşların soruları ve cevaplarımız

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

“5510 SAYILI SGK. KURUMUNA AİT GSS. GENEL SAĞLIK SİGORTASINDA VATANDAŞLARIMIZA ÇIKAN BORÇLARA AİT MAĞDURİYET ÖRNEKLERİ HAKKINDA VATANDAŞLARIMIZIN ÖRNEK SORULARI VE SORULARA AİT CEVAPLARIMIZ AŞAĞIDA VERİLMEKTEDİR.”

 

“ÖNCEKİ KÖŞE YAZILARIMIZDA DEĞİNDİĞİMİZ MAĞDURİYETLER VE VATANDAŞLARIN KONU HAKKINDA SORULARINA AİT ÇALIŞMALARIMIZDIR.”

 

1.Soru :  “Merhaba. Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum. Yeni çıkan 5510 sayılı SGK. Kurumuna ait Genel Sağlık Sigortasına ait Sosyal Güvenlik Kanunu ile ilgili bir konuyu danışmak istiyorum. Ben 30 yaşındayım. İzlemem gereken yol ve yöntem nedir?”

Cevap :  “Ücretli öğretmen olarak şu an bir okulda görevde olduğunuza göre şu an sizin bir sosyal güvenliğinizin olması gerekir. Bu nedenle ayrıca GSS sağlık sigorta primi ödemenize gerek yoktur.”
2.Soru :  “5510 Sayılı çıktığı söylenen bir kanun nedeniyle tereddütte kaldığım bir konu vardır. Ben eşimden kendi çalıştığı sigortasından yararlanan bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak şu an yararlanıyorum. Ayrıca GSS. Adı ile bilinen Genel sağlık Sigortasına ait yapılması gereken SGK. Gelir testini yaptırmak zorunda mıyım?”                                                                                                                                                                       & nbsp;                               Cevap :  “Hayır, GSS. Genel Sağlık Sigortası hakkında ayrıca sizin bu konuda gelir testi yaptırmanıza ayrıca gerek yoktur. Şu an olduğunuz konum sizin için yeterlidir. Herhangi bir işlem gerekmemektedir.”

3.Soru : “Merhaba, Ben şu an 10 aylık evliyim, herhangi bir işte çalışmıyorum ve ev hanımıyım. Evlenmeden  önce 5 aylık geçici işçi olarak çalıştım. Bu konuda size sorum var. Ben de GSS. kapsamında sigorta ücreti anlamında herhangi bir SGK. primi ödeyecek miyim yoksa eşimin mevcut sigortasından yararlanabilecek miyim?”

 

Cevap : “Eşinizin SGK. sosyal güvenlik kurumuna ait çalışan işçi durumuna ait mevcut sigortasından yararlandığınız için ayrıca sizin GSS. gelir testi yaptırmanıza gerek yok. Bu konuda rahat olabilirsiniz. Durumunuzda değişiklik olursa ayrıca ileride danışmalısınız. Şimdi herhangi sıkıntı yoktur.”

 

4.Soru : ”Askerde olan, zorunlu Anayasal şartlar dahilinde askerlik görevini yapan erlerin veya erbaşların durumu nedir, GSS için prim ödemeseler bile yine bildirimde bulunacaklar mı, bu konuda kendileri tarafından neler yapmaları gereklidir?”

 

Cevap : “Askerlik hizmetini yapanlar GSS kapsamında değildir. Askerlik hizmeti bittiği zamana kadar herhangi bir işlem yapmaları gerekmiyor. Ancak askerlik sonrası sigortalı bir işte çalışmaya başlamayanların en kısa zamanda mağdur olmamaları adına Kaymakamlıklara bağlı vakıflar bünyesinde GSS için gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.”

5.Soru : “GSS başvurusu için gereken evraklar nelerdir? Kaymakamlıklarda olan vakıflara sanki vatandaşlarımız elini kolunu sallayarak gidiyor şeklinde medyada geçen yönlendirme görüntüsü vardır. Ancak Televizyon kanallarında konuşan insanlar eksik belgeleri falan tamamladım diyor. Bu konuda vatandaşlar olarak tarafımızdan tamamlanması gerekli olan sosyal güvenlik mevzuatına ait belgeler nelerdir?”

Cevap : “Gelir tespiti yapılması için başvuracak kişiler, gelir tespitine esas teşkil edecek göstergeleri içeren başvuru formu ile kurumlara müracaat eder. Ancak başvuru işleminin kanunî temsilciler tarafından yapılması hâlinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından başvuru yapılması hâlinde ise noterden alınması gereken vekâletname örneği ise başvuru formuna eklenir.”

 

 

6.Soru : Merhaba. Muğla ilçesi Bodrum’da bulunan seyahat acentasında sezonluk şekilde çalışıyordum. Yaklasık süre olarak söylemem gerekirse; her yıl sezon şeklinde 7 ay çalışıyordum. Daha sonra turizm sektörüne göre sezon sonunda iş aktimiz firmamız tarafından askıya alınıyordu. Bir sonraki gelen yeni sezon başında seyahat acentasına tekrar çağrılıyordum. Şu an bir işte çalışmıyorum ve iş aramaktayım. Bende bu yeni çıkan Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yeni kanun kapsamına giriyor muyum?”

 

Cevap : “Çalışmadığınız için şu an mağdur olmamanız açısından, öncelikle size şu konuyu aktarmak isterim. Mevcut yeni yasaya uygun şekilde siz bağlı olduğunuz yerde bulunan kaymakamlığa ait vakıfa giderek Genel Sağlık Sigortasına ait olan bir gelir testi yaptırmalısınız. Mağduriyet yaşamayın isteriz ve en kısa zamanda yetkili kuruma danışmanızı tavsiye ederim.”

 

 

7.Soru : “GSS. Genel  sağlık sigortasında işsiz kişiler dahil sorumlu olan kişiler kimlerdir. Sigortasız işçi derken bu konu hakkında ne demek isteniyor? İşsiz kişi zaten işten çıkmıştır ve iş bulana kadar sigortasızdır. Burada acaba işsiz yada sigortasız kişi aynı konumda olarak mı zorunlu şekilde GSS’ye başvurmalıdır?”

 

Cevap : “Sigortasız işçi kanunsuz bir durumdur. Kanunlara göre işyerlerinde çalışan kişiler sigorta yaptırmalıdır. Kayıt dışı çalışanlardan aktardığınız soruda söz ediliyor. SGK. Sigortasız olarak çalışanların bu durumları yasa dışı olduğundan SGK. sigortalarını bir an önce yaptırıp ceplerinden mağdur olarak ödemesi gerekecek olan GSS primi ödeme yükümlülüğünden kurtulmaları gerekiyor.”

 

NOT : Çalışmalarımız sizler için devam etmektedir. Bu konuda sorularınızı ve düşüncelerinizi ilerleyen günlerde yazılarımızda değinmek üzere ve sizlere bilgi vermek açısından almak istiyoruz. Bu konu daha önce kamuoyu tarafından çok fazla bilinmemekteydi ama şu an yaklaşık 6000 TL. miktarlarında işsiz vatandaşlarımızın ödemesi istenen borç tutarları zaman ile fark edilmektedir.

 

2012 yılı ocak ayından bugün bulunduğumuz tarihe kadar 6183 sayılı Amme Alacakları Usul Kanununa göre ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımızın durumunu sizlerin takdirine bırakıyoruz. Yukarıda SGK. Kurumunun uygulamalarından olan GSS. adı ile bilinen Genel Sağlık Sigortası kanunu hakkında değindiğimiz ve daha önce yayınladığımız bilgilendirme yazılarımızı gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.