Evlerimize her ay gelen faturalar mağdur edebiliyor

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

“TÜKETİCİ OLARAK LÜTFEN FATURALARDA YAZAN TUTARLARI DİKKATLİ OKUYALIM”

ÖRNEK DURUM : “İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN KURULUŞU OLAN İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN GÖNDERİLEN FATURALARIN İNCELENMESİ”

Ülkemizde vatandaşlarımızın tüketici olarak aldığı hizmetler incelendiği zaman şu konu dikkatimizi çekmiştir. Evimize gelen hangi hizmet olursa olsun genel olarak faturaların içeriğine bakmıyoruz.

 

İBB. İzmir Büyükşehir Belediyesinin, İzmir’de vatandaşlara temiz içme suyu ve atıksu temizlik hizmetleri veren bir Belediyenin yan kuruluşu vardır. Bu kuruluş kısaca adıyla “İzsu” olarak bilinir.

 

İzsu, 3 yıl öncesine kadar su faturalarında her ay düzenli olarak İzmir’de bulunan vatandaşlarımızdan tamir ve bakım adı altında sorma ver parası alırdı. İzmirli bir kişi ‘bu para alınamaz’ iddiasıyla, hak mücadelesi için bir dava açtı.

 

Örneğin; İzsu için açtığı dava için yıl 2005. İzmir 4. İdare Mahkemesi önce, ‘bu para alınabilir’ dedi davayı reddetti.

Davayı açan vatandaş ise bu kararı temyiz etti, kararı bozulan İzmir 4. İdare Mahkemesi, sonra ‘bu para alınamaz’ dedi.

 

Bu kez İzsu Kurumu ise; Danıştay’a  ‘biz haklıyız alırız’ diyerek başvurdu. Yıl 2010. Danıştay 8. Dairesi; İzsu’nun temyiz başvurusunu, ‘izsu’nun abonelerden her ay tamir bakım ücreti adı altında para alması yasal değil’ diye reddetti.

Yıl 2012. İzsu karar düzeltme istedi. Danıştay 8. Dairesi, 13 haziran 2012 de bunu da kabul etmedi ve yıllardır cebimizden çıkan “sorma ver parasında” tüm hukuk süreci bitti. 2005 de başlayan davanın sonuçlandığı tarih 2012.

 

Tam 8 yıl. Hukuk sistemimizin ne kadar hızlı işlediğini ortaya koyan güzel bir örnektir. Bu dava sürerken, İzsu 2010 yılına kadar “tamir bakım” adı altında abonelerden ücret almaya devam etti.

2010 yılında ise Danıştay kararı hala kesinleşmemiş olmasına rağmen tarifeler yönetmeliğindeki tamir ve bakım masrafı adı altında para alınmasını sağlayan 14. Maddeyi kaldırdı. Yerine daha fazla miktarda bir zam yaptı.

 

İzsu davayı kaybetmiş gibi görünse de asıl kaybeden sadece ve sadece vatandaş oldu. Hayat böyledir ve bunun gibi mağduriyet yaratıcı konulara karşı vatandaşlarımızın yaptığı mücadele ile günler geçmektedir.

İzsu son davayı tarife hesaplanmasında yapılan; kira, haberleşme, kamyon ve diğer araçların bakım giderleri, inşaat ve tesislerin çimento bedellerinin yer aldığı gider kalemi ‘k formülü”’ nedeniyle kaybetmiştir.

 

Ocak 2012 tarihindeki yeni zamlı tarifenin iptali içinde aynı gerekçelerle dava açılmasını dikkate alan İzsu davadan kurtulmak için ‘k formülünü’ hesaplamadan çıkardı.

Hesaplamada ‘k formülü’ içerisindeki yatırım giderleri yerine cari giderler kullanılmaya başladı. Yıllardır Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan izmirliler, İzmir su kanal idaresi’nin (İzsu) uyguladığı yüzde 21’lik zamla şoke oldu.

 

Siyasetçilerin ve vatandaşlarımızın bu gibi konularda eleştiri yağmuruna tuttuğu İzsu Genel Müdürlüğü; son 3 yıldır su zammı iptal davaları yüzünden yaşanan fazla tahsilatın doğurduğu açığı kapatmak için yeni bir zam kararı almıştır.

İzsu Genel Müdürlüğünün amacı şudur; Kurumun aldığı zam kararı ve hesaplama yöntemi değişikliğiyle kaybettiği iki davada abonelerine geri ödemek zorunda kaldığı 38 milyon 772 bin 320 tl’den daha fazlasını tahsil edecek hesapları yapmaktadır.

 

Çoğumuz evimize gelen faturalarda incelemeyi yüzeysel yapıyoruz. Bu anlamda faturalarımızı daha dikkatli inceleyelim. Bugün için sizlere şu an aktardığımız su faturalarına ait örnek olay gibi başka emsal durumlar ile karşılaşabiliriz.

Faturalarda olan bilgi dökümü aslında faturanın ödenmesi gereken genel tutarından daha önemlidir. Bu konuda lütfen daha dikkatli olalım ve eğer farklı bir durum ile karşılaşırsak yetkili kurumlara danışalım. Almadığımız hizmetin bedelini tüketici olarak ödemeyelim. Hakkını arayan ve sorgulayan toplum olmamızı dilerim. Saygılar sunarım.