Pazartesi, Nisan 27, 2015
Anasayfa » Bilim-Teknoloji » Emniyet, uluslararası siber dolandırıcıların peşinde
Emniyet, uluslararası siber dolandırıcıların peşinde

Emniyet, uluslararası siber dolandırıcıların peşinde

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, uluslararası bir suç örgütünce internet üzerinden bazı kişilerin bilgisayarlarına virüs göndererek dolandırıcılık yaptıkları iddiası üzerine çalışma başlattı.
Kocaeli Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, uluslararası bir suç örgütünün, bilgisayarlara virüs gönderdikten sonra vatandaşları bazı kanun maddeleriyle korkuttuğu bildirildi.
Vatandaşları, ”Yasa dışı indirme işlemi yaptınız” denilerek, bilgisayarlarını kullanım dışı bırakıldığı ifade edilen açıklamada, söz konusu kişilerin, ”Yasal sürecin başlaması durumunda, 250 lira para cezası veya 4 ila 9 yıl özgürlükten men cezası alacaksınız ancak 72 saat içinde 100 avro yatırırsanız bu cezadan kurtulacaksınız” şeklinde uyarı mesajı gönderdiği bildirildi.

-100 mağdur başvurdu-

Açıklamada, konuyla ilgili yaklaşık 100 mağdurun suç duyurusunda bulunduğuna vurgu yapılarak, şu ifadelere yer verildi:
”Uluslararası bir suç örgütü üyeleri, bilgisayarlara özel olarak atılan bir virüs sayesinde bilgisayarı kullanım dışı bırakıyor. Bilgisayarın IP numarasının altında vatandaşların yaşadığı şehir yazıyor. Daha sonra, bilgisayar kamerası aktif hale geliyor ve polis olduklarını ifade eden dolandırıcılar, mağdurun kimliğini tespit ettiğini, bilgisayarın bloke edildiğini belirtiyor.”
Son zamanlarda ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarının çözümü için bilgisayarlara format atılması gerektiğini belirtilen açıklamada, bilgisayar kullanıcılarının, bu yöntemlerle kendilerinden para isteyen kişilere itimat etmemeleri gerektiği kaydedildi.
Açıklamada, söz konusu suç örgütü üyelerinin yakalanması amacıyla çalışma başlatıldığı bildirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


1 + = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>