Dünyada İnsanlık Uyanıyor

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Son 2-3 aydır dünya çapında yaşanmakta olan toplumsal olaylar aslında insan oğlunun insan gibi yaşama hakkını geri istemesinin direnişidir.

Dünya üstünde farklı bölgeleri kontrolü altına almış, bu bölgeleri  kültürel, sosyal ve ekonomik açıdan sömürmek ve esaret altına almayı hedefleyen çıkar gruplarının varlığını insan oğlu açıkça hissetmeye başladı.

Dünya insanının öfkesinin nedeni saygı görülmeyi istemesi, Demokratik hak ve hürriyetlerinin elinden alınmış olması, değerleri üstünde oyunlar oynanarak insanı insana kırdırma çabalarının farkına varılmış olmasıdır. Sosyal ve ekonomik olarak daha iyi şartlar altında yaşam sürdürmeyi istemek  sadece Türkiye de değil Dünyanın her yerinde aynı amaç için insanların gösteriyor olmasının ortak sebebidir.

“Sesimizi Duyun Artık biz de insan gibi yaşamak istiyoruz” demek için milyonlarca kişi Türkiye, Brezilya, Mısır, Yunanistan, Honkong gibi ülkelerde sokaklarda kendi cebinden maaşını ödediği polisine karşı protesto ediyor.

Bu olayın bir gün gerçekleşme olasılığı ve senaryosu eminim ki daha önceden yapılmış ve buna nasıl önlemler alınması gerektiği konusunda bir takım kararlar alınmıştır. Dış mihrakların tetiklediğine dair iddialar ortaya koyan kişiler de şunun çok iyi farkındadır ki ön görülen bu senaryo da hiç hesaplarında olmayan bir durum haiz oldu, çok iyi biliyorlar çünkü onlar da bu oyunun bir bölümünde yer alıyorlar.

“Halkın İradesi” evet sürekli olarak meydanlarda gezen slogan var ya dünyanın her yerinde aynısı kullanılıyor ve psikolojik olarak da gerçek “Halkın İradesi” ne sahiplenmeyi amaçlıyorlar bu da tekrar bu uyanan insanların yine koyun mantığı ile sakinleştirilmesi çabası içindir.

Din, Dil, Irk, Mezhep, Solcusu, Sağcı, Liberal ayrımı yapmadan insanların tek bir ortak fikri ve beklentisi var. Dünyanın her yerinde herkes insan gibi yaşamak istiyor. Sapkın ideolojileri kalmadı insanların, başka insanların ideolojilerine saygı göstermeye başladı.

Yeni dünya düzeni çıkarlar üstüne kurulmuş bir düzen. Bunu dünyanın her yerinde aklı olan herkes kolaylıkla anlayabilmektedir. Neden Dünya bir bütün olmasın ki? Bugün eyaletlerle birleşerek ülke olunabiliyorsa dünyanın da tek bir Devlet olabilme fikri hiç de zor olmasa gerek. Yıllardır böyle bir düşünce hakim ancak İnsaların insanca yaşaması felsefesi üstüne bir düzen kurmak neden bu kadar zor olmalı ve düşünceden öteye gidip herkesi olduğu gibi kabullenmiyorlar. Doğaya genelinde doğayı koruma amacı ile çok sert yasalar çıkarılsa, savaşlarla birbirimizi öldürmektense enerji ve tecrübemizi bilim üstüne yoğunlaştırsak. İnsanlar dini ve etnik yapılarını korusa eminim dünyanın diğer ucundaki birey şimdi olduğu gibi ona saygı göstermeye devam edecektir.

Belki ütopik bir düşünce, bir çok insan hayal bile etmemiş olabilir. Hiçbir zaman olamayacağı konusunda kesin görüşleri olacaktır. Ama neden olmasın ki insanlar ordular olmasın, kimse kimseyi öldürmese daha iyi olmaz mı?

Avrupa da yaşayan bir insan Afrika daki  insanı da kendi halkı olarak benimsemeli ve o aç yatarken tok uyuduğunda vicdanen rahatsız olmalı. Eyalet sınırları olsa, o sınırlar bölünmese, savaş olmaması için tek bir devlet ordusu olsa, bu ordu ve bu Devlet hayali sadece insanlar rahat ve özgür yaşasın diye çıkarsız hareket etse. Ekonomik olarak nasıl bir güç elde edilebileceğini ise söylememe bile gerek yok, çünkü malezyadaki, afrikadaki, türkiyedeki, yunanistandaki, güney amerikadaki, fransadaki, romadaki vb. kültürel ve ekonomik olarak aynı şartlarda olmaya başlar. İnsanlık birbiri ile uğraşmaktan dünya denilen kürenin dışından dünyada neler olduğuna bakmaya fırsat bulamıyor.

Aslında baktığın zaman cevap çok basit, dünya bir bütün olmalı ve dünya bütün olursa Sosyal, Kültürel, Ekonomik olarak bir bütünlük sağlanır.

İçimden bir his dünyanın her yerinde sokaklara dökülen bu insanlar halk olarak hareket edebilir ve bir araya gelip ortaya büyük bir güç getirebileceği inancını kaybetmezse, dünyanın bir bütün olarak hareket edebileceği fikrinin de hiç de imkansız bir fikir olmadığını anlayacaklardır. Zaten sanal dünya da insanlar ülke gözetmeksizin bir bütün olarak yaşayabiliyorlarsa reel olarak da bunu gerçekleştirmeleri gayet mümkün. Öncelikle mahalli, yerel, ülke ve dünya olarak birleşme sağlanabilir.

 

Ütopik bir hayalin, Ütopik yolcusuyum işte J

Serkan Coskun Tüm Yazılar

Yorum Yaz