Beklenen Oldu: Rum Bakanlar Kurulu İstifa Etti!

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Güney Kıbrıs’ta olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu’nda, koalisyon ortağı DİKO’nun KKTC ile yeniden müzakerelere başlanması üzerine hükümetten ayrılmasının ardından bu partinin dört bakanının istifalarını sundukları kaydedildi.

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Eğitim ve Kültür Bakanı Kiriakos Kenevezos ile Sağlık Bakanı Petros Petridis’in ayrılık kararından sonra kabinedeki tüm bakanları istifa ettiği açıklandı.

Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis yaptığı açıklamada, GKRY lideri Nikos Anastasiadis hükümetinin bütün bakanlarının da DİKO’da meydana gelen son gelişmelerin ardından Anastasiadis’e istifalarını sunduklarını belirtti.

56 üyeye sahip parlamentoda, DİKO’nun sekiz milletvekili bulunurken, Anastasiadis’in partisi DİSİ’nin 20, AKEL’in 19, EDEK’in beş, EVREKO ve Yeşiller’in de birer milletvekili bulunuyor. Parlamentoda iki de bağımsız milletvekili yer alıyor.

İstifa eden Bakanlar, Papadopulos’un partisinin yani DİKO’nun Bakanları.

Hükümetin kurulması öncesinde Anastasiadis ile Türklere daha önce verilen hakları/tavizleri kabul etmemesi yönünde anlaşma yapmışlardı, bu çerçevede hükümet kurulmuştu.

Ortak açıklama metninin resmi olarak ortaya çıkmasından sonra çatırdama başlamıştı ve nihayetinde hem hükümetten ayrıldılar hem de Bakanlar Kurulu’nu zayıflattılar. Burada esasen Türklerin özel bir kazanımının olmadığı hatta bazı hususlarda Annan Planı’nın gerisine düştükleri yeni bir plan hazırlığında, Rum tarafında anlaşmanın kendi lehlerine olacak tarafları için beklentinin yükseldiği görülmelidir.

Kısacası Annan Planı’na göre taleplerinin daha fazla karşılık göreceği bir anlaşma metni istiyorlar. Son kırılmada görüldüğü gibi Türklerin eşit haklarının kabul edilmemesi de bunların başında geliyor.

Gözde Kılıç Yaşın

http://www.21yyte.org/tr/fikir-tanki/2165/beklenen-oldu-rum-bakanlar-kurulu-istifa-etti