BAŞBAKAN “FİYAKAMI NASIL DÜZELTİRİM” DERDİNDE…

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Merkezinde Dernek üyesi ekonomi mihabirleri ile kahvaltıda buluştu. Basın toplantısına Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik ÖZTRAK ve Grup Başkan Vekili Akif HAMZAÇEBİ de katıldı. Ekonomik kahvaltıda çay, simit, peynir ikram edildi.
Çarpıcı rakamlara dikkat çeken KILIÇDAROĞLU; Ekonomi yönetimi gaz fren üzerine gitti. Bakanlar birbirleriyle taban tabana zıt açıklamalar yapıyor. Vatandaşı dinleyen yok. Vatandaş çözüm istiyor. Trakya’da tarım mitingi yapacağız. Ayçiçek üreticisinin ağzını bıçak açmıyor. Mazot, gübre, ilaç elektriğe zam geldi. Milyonlarca hektar arazi artık ekilemiyor. Çiftçinin derdiyle ilgilenen var mı yok.

-Başbakan, Gezi olayları bozulan fiyakamı nasıl düzeltirim derdinde. Toplumu kutuplaştırıp terör olaylarını nasıl başlatırım derdinde.

-Cami imamını yalan söylemiyor diye sürülüyor. “Başbakanı yalancı olan ülkede herkesin yalancı olması bekleniyor. Siz sistemi ve siyasi söylemleri yalan üzerine inşa ediyorsanız yolun geldiği nokta budur. Bir din adamına kadar ulaşır. Bu ahlak kırılmasıdır. Bu kültür kırılmasıdır. Bu din görevlimize sahip çıkılması gerekir.” dedi

Ülke ekonamisinde AKP’yi miladi benzetmeyle değerlendiren KILIÇDAROĞLU, AKP öncesi ve AKP sonrası rakamları şöyle açıkladı;
AKP’den önce tüm hükümetlerin toplam borcu 130 milya iken AKP’den sonra 350 milyar TL.
Toplam döviz borcu 148 milyar dolardan 638 miyar dolara çıkmıştır.
Reel sektör $ yükümlülüğü 2002’de 31,6 milyar $, 2013’de 251 milyar $.
Tüketici borçları 2002’de 2,2 milyarTL 2013 Temmuz ayında 229 milyar TL
Kredi kartı borçları 2002’de 4,3 milyar TL iken 2013’de 79 milyar TL
-İMF Türkiye’de “her bin yetişkinden 875’i bankalara borçlu” açıklamasını yaptı.
Borçlanmada Singapur’dan sonra 20. Sıradayız. 2milyon 600bin kişi bankalara borcunu ödeyemiyor.
-Japonya’da kişi başına milli gelir 7,5 katımız, dolar milyarderi 22 kişi ama bizde 43 kişi. Japonya’nın iki katı. Herkes oturup düşünsün. Adaletsiz dağılım yok mu?
100$ kısa vadeli borca karşılık Merkez Bankasında 172$ paramız varken bu gün 102$’a gerilemiş. 70$ azalma var. Diğer ülkelerde ise 100$ borca karşılık Merkez Bankalarında; Endonezya’da 252$, Güney Kore’de 258$, Hindistan’da 322£ Meksika’da 228£ Brezilya’da 1.145$ karşılık var. Çevrilmesi gereken borcumuz 164 milyar$. Cari açık 224 milyar$. Başka ülkeler önlem alıyor AKP almıyor. Merkez Bankamızın saygınlığı yol artık.
-EKONOMİYE HÂKİMİYET RAKAMLARA HAKİMİYETTEN GELİR.
Amerikan Merkez Bankasının aldığı kararlar tüm dünyayı etkiledi.Türkiye’nin kur farkı zararı 47 milyar, reel sektörde kur farkı zararı 17 milyar, şirketlerdeki erime 92 milyar. Toplam 156 milyar TL zarar var. GSMH % 10 azaldı. Faturanın en ağırı Türkiye’ye çıktı.
-EN KIRILGAN EKONOMİ TÜRKİYE EKONOMİSİ
11 yıl sıcak parayla yönettiler. Dolara boldu. Ekonomi politikası üretmeden ekonomimizi küresel ekonomiye teslim ettiler. Milli Gelir açısından dünyanın en büyük ilk on ülkesi arasına giriyoruz dediler. Olanak yok. Gittikçe geriliyoruz. 17. Sıradayız. 2010’da ilk 15’teyiz
“2002’de 100$ imalat için 27$ithalat, yine 100$ imalat için 2007’de 27$, 2011’de 43$ ithalat gerekiyorsa üretim ithalata dayalı hale gelmiştir” dedi. İhracatımızda katma değeri yüksek olan ürünleri arttırmamız lazım. İhracatta 2002’de 6,2 n2012’de 2,2. 4 puan gerileme var. Üretmeden gelir yaratmadan bu süreci ancak borçlanarak götürebilirler. Ekonomide bir borçlanma tarihi görüyorsunuz. Borçlanarak, geleceğini yok eden bu tablo geleceğimizi yok etme tablosudur. “11 yılın hikâyesi bir borçlanma hikâyesidir. Geleceğimiz ipotek altındadır” dedi.
-TÜRKİYENİN KEŞİŞ PİERRE’i
KILÇDAROĞLU, “Irak’taki patlamalardan da Suriye’deki iç olaylardan da AKP sorumludur. Recep Tayyip Erdoğan’ın eli kanlıdır. Keşiş Pierre’in Haçlı Seferleri’nde üstlendiği rolü 21. yüzyılda Recep Tayyip Erdoğan üstlenmiştir. Türkiye’nin Keşiş Pierre’idir. Avrupa Keşiş Pierre’lerden kurtuldu, Türkiye’nin de kurtulması lazım” dedi.
-BÜYÜK BİR TEZGAH İÇİNDEYİZ
CHP’yi eleştirmek milli spor oldu diyen Genel Başkan AKP’yi eleştiren işinden oluyor, hapse giriyor. Diktatör deyince kızıyor. Renklere düşman bir siyasal parti olur mu? Terör örgütüyle görüşüyor CHP’yi suçluyor.El Kaideyi besliyor. ABD’den artist gelip Suriyelilerin kaldığı kampları ziyaret ediyor bizim vekillerimiz kampa alınmıyor. Terörden beslene bir parti. Roketli saldırı için bakan bizim takibimizde diyor, takibindeyse neden durdurmuyor? Amacına ulaştı. Haberlerde geniş yer verildi. Yine de CHP’ye yükleniyor. dedi.
-DİN PARA DEĞİLDİR. DİN İNANÇTIR.
Din ve etnik kimlik eksenli siyaset çok tehlikelidir. Siyaseti dini motiflerle süsleyemezsiniz. Çağdaş ülkelerde din ve etnik kimlik üzerine politika yapılmaz. dedi.
-Üç önemli noktaya dikkat çekerek ekonomide iyileştirme nasıl başarılı olunacağını şöyle açıkladı;
1. Amerikanın aldığı kararlar dikkate alınacak,
2. Çin, Hindistan gibi uzakdoğu ülkelerinin parametrelerine bakılacak,
3 Türkiyenin kendi içinde alacağı kararlar doğrultusunda ekonomi politikaları ÜRETİM üzerine inşa edilirse başarılı olur.
Toplantı sonunda EMD Genel Başkan Turgay TÜRKER EMD’nin 26. kuruluş yılı olduğunu söyleyerek CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’na toplantıya katıldığı için bir plaket sundu