Adaleti nerede aramalıyız.!

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki Karuyaka köyünde yaşayan Nevin Yıldırım, kendisine silah zoruyla tecavüz eden Nurettin Gider’i öldürmüş ve kestiği başını, “işte namusuma uzananın kellesi” diyerek köy meydanına atmıştı. Tecavüz sonucu hamile kalan ve isteği dışında bebeği doğuran Yıldırım, “tasarlayarak kasten öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet” iddiasıyla yargılandı. Yıldırım, bugün görülen duruşmada, müebbet hapis cezasına çarptırılırken, davayı takip etmek için adliyeye gelen kadınlar ise polisler tarafından darp edildi.

Kendisini çocuklarını ve eşini öldürmekle tehdit eden, defalarca şiddet uygalayan ve bu süre içinde de tecavüz etmeye devam eden Nurettin Gider’i öldürdü.

Son zamanlarda cinsel istismar suçu sanığı da adaletin karşısına çıktı. Bu davalarda alınan kararlardan bir kısmı şu şekilde:

-13 Mart günü Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, 19 yaşındaki lise öğrencisine 7 ay boyunca tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan ve 10,5 yıl hapis cezası alan kişi hakkındaki karar, Yargıtay Başsavcılığının, “sanığın madureye hediyeler vererek ve evlenme vaadinde bulunarak güven kurduğu gözetilmelidir. Sanığın beraatine karar verilmeli” itirazı üzerine bozuldu. Sanık tahliye edildi.

-Karaman’da 15 yaşındaki Z. C.’ye tecavüz ettikleri iddiasıyla yargılanan 8 kişi, “ilişkide rıza olduğu” gerekçesiyle beraat etti. Z. C., karar sonrasında davayla ilgilenen hakime yazdığı mektuba, “Ben yaşadıklarımdan utandığım için ve bir de polisler ve siz bana inanmıyor gibi davrandığınız, alay ettiğiniz için anlatamıyorum” cümlesiyle başladı. Polislerin ve hakimin, “neden karşı koymadın” diyerek kendisini suçladıklarını belirten Z. C.’nin mektubu şöyle bitiyordu: “Bana inanmayan, dalga geçer gibi davranan, aşağılayan mahkemenize gelmeyeceğim. Sizi adalet ve vicdanınızla baş başa bırakıyorum.”

-6 yaşındaki yeğeni ve aynı yaştaki iki arkadaşına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Soner K.’ya, 2011 yılında 37,5 yıl hapis cezası verildi. Yargıtay, cinsel istismara uğrayan çocukların ruh sağlığının olay sonrasında bozulmuş olabileceğini belirterek, “ruh sağlığı bozulması halinde ceza 15 yıldan az olmaz” maddesinin uygulanmamasına hükmetti ve sanığın cezasını 12 yıl 11 aya düşürdü.

-2014 yılında, 17 yaşındaki zihinsel engelli C. Y.’ye tecavüz ettiği için, “algılama yeteneği gelişmemiş olan mağdur çocuğa karşı cinsel istismar” suçundan 8 yıl hapis cezası alan İ. G.’nin cezası, “duruşmalarda gözlemlenen iyi hali” sebebiyle 6 yıl 8 aya indirildi.

Gazetelerin 3. sayfaları, “iyi halden” ceza indirimi alan cinsel istismar suçlularının dava haberleriyle dolu.

Cezada indirim için illaki “iyi hal” de gerekmiyor. Cinsel istismar mağdurunun ilişki rızasının olduğunun ya da ruh sağlığının bozulmadığının iddia edilmesi, yine indirim kapsamına giriyor.

İndirim listesini mağdurun gece dışarı çıkması, etek giymesi, yürümesi, durması, konuşması, nefes alması gibi başlıklarda
görebiliriz.

BU SONUÇLAR KADINLAR ÜZERİNE YAPILAN KONUŞMALARIN SONUCUDUR.

Şiddet gören ya da tecavüze uğrayan kadınların hukuka ulaşım yolunu kapatan gerici ve erkek egemen iktidarın, iş yargılmaya geldiğinde de kimin yanında olduğu bellidir.

( Hukuka ait bilgiler alıntıdır )