Sıcak Kemoterapi

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Sıcak kemoterapi damardan uygulanan klasik sistemik kemoterapiden farklıdır.
Ameliyat sırasında tümör hücrelerini olabildiğince ya da tamamen çıkarma ameliyatı (CRS) yapıldıktan sonra ameliyat masasında kemoterapinin cerrah tarafından doğrudan karın içine verilmesidir. Bu kemoteropatik ilaçlar ısıtılmış su içinde 90 dakika uygulanır. Onun için SICAK KEMOTERAPI adını almaktadır.
Kolon , mide, pankreas , safra yolları ve yumurtalık kanserlerinde ve psödomiksoma peritonei denen apendiksin kanserlerinde ve bu kanserlerin periton dediğimiz karın zarına atlamış tiplerinde uygulanmaktadır. Ayrıca karın zarının tümörü olan mezotelyoma , primer priton kanserlerinde de uygulanmaktadır. Karın zarının kalınlaştığı bu hastalarda ve karina dagilmis tumor hucreleri varliginda, damardan verilen klasik kemoterapi kalınlaşmış ya da tumorle tutulmus karin zarıni geçipte tümör dokusuna yeterince ulaşamaz.
Bu yöntemin başarısı, Anadolu insaninin tarifledigi “bicak surdurme urer” dusuncesini destekleyecek sekilde ameliyat sırasında gozle gorulemeyen ve karın içine kaçan tümör hücrelerini anında yok etmesi nedeniyledir. Erken dönemde başarı şansı yüksek olan bu yöntem tam tedavi saglarken, hastalığı ilerlemiş olanlarda da uygulanabilmekte ve hastaligi kontrol etmekte ve sagkalim surelerini uzatmaktadir. Hastalik, Karın zarına (Periton’a) atlamışsa ya da karın zarına atlama riski varsa “Siz” bizim tedavi edebileceğimiz hasta grubundasınız demektir.
Unutmayın! Hastanızda yukarıda sayılan kanserlerden birisi varsa , henüz yemek yiyebiliyorsa ve ayakta durabiliyorsa hala şansı var demektir. Lütfen bu konuda yetkin uzmanlara danışınız, en azından bilgi alınız. Bu durumdaysanız kaybetmemeniz gereken en önemli şey zamandır

Emel Canbay Tüm Yazılar

Yorum Yaz